Bank za złotówkę? Biorę! "Plan Zdzisława" ogranicza ryzyko bankructwa [OPINIA]

autor: Patryk Słowik24.11.2018, 08:45
Zasadne jest poszukiwanie rozwiązań, które ograniczają ryzyko spełnienia się takiego scenariusza, w którym pan płaci, pani płaci i przede wszystkim ja płacę

Zasadne jest poszukiwanie rozwiązań, które ograniczają ryzyko spełnienia się takiego scenariusza, w którym pan płaci, pani płaci i przede wszystkim ja płacęźródło: ShutterStock

Opublikowane przez „Gazetę Wyborczą” nagranie z rozmowy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego z miliarderem i bankierem Leszkiem Czarneckim jest szokujące. Nie jest przesadą mówienie o aferze. Sęk w tym, że wiele osób buduje ją wokół tzw. planu Zdzisława. Aferalnym sosem podlewa się całkiem sensowne rozwiązanie, które moim zdaniem od dawna powinno być w polskim porządku prawnym.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (17)

  • dsc(2018-11-30 08:49) Zgłoś naruszenie 40

    ....niesiono poprawki umożliwiające przejmowanie banków za symboliczną złotówkę w oparciu o decyzję administracyjną wydaną przez organ nadzoru, czyli KNF................ a gdyby Pan REDAKTOR zamiast słowa Bank wstawił tam GAZETA/Radio/Telewizja i dodał ....decyzja administracyjną KRRiT........... czy wówczas tez podobałby się Panu ten pomysł ?? Ciekawe......

    Odpowiedz
  • nostradamus(2018-11-26 17:10) Zgłoś naruszenie 11

    A co robił nadzór bankowy jak Czarnecki sprzedawał nielegalnie obligacje i wierzytelności GetBanku

    Odpowiedz
  • bravo12(2018-11-26 16:53) Zgłoś naruszenie 121

    Bank za złotówkę? DECYZJĄ ADMINISTRACYJNĄ??? No to dlaczego nie stację benzynową/pralnię/sklep/firmę transportową??? To już chyba przerabialiśmy w "jedynie słusznym ustroju". Podobno jest to czas przeszły. Czyżby NIEDOKONANY?

    Odpowiedz
  • Wszystko(2018-11-25 18:09) Zgłoś naruszenie 20

    za jaką zlotówkę ? -wchodzi komonik natychmiast i zabiera bank przekazujac SP a ten co narobił dlugi jeszcze ma reszte spłacić

    Odpowiedz
  • witekp(2018-11-25 11:18) Zgłoś naruszenie 51

    Czym innym jest przejmowanie banków zgodnie z "planem Zdzisława" , a czym innym jakość nadzoru bankowego. Ten jest kierowany przez ludków wyciągniętych z kapelusza, o wątpliwych kwalifikacjach. Zarówno Chrzanowski jak i obecny nominat nie mają z ekonomią i bankowością wiele wspólnego. Jedno co ich łaczy to kumoterstwo z Glapińskim i życiorysy pisane przez niejasne organizacje.

    Odpowiedz
  • cryo(2018-11-25 07:16) Zgłoś naruszenie 40

    jak będzie motywacja do uniknięcia bankructwa , gdy Pan Zdzisław czeka ze złotówką/2 mld zł ?

    Odpowiedz
  • kazek_(2018-11-25 05:16) Zgłoś naruszenie 11

    widziałem jak Urban wyciągnął złotówę z koszyka przy hipermarkecie i też będzie kupował bank!!

    Odpowiedz
  • jo(2018-11-24 18:24) Zgłoś naruszenie 611

    Ewciu ..zapewne wolisz aby Czarnecki dostał do łapki ( czytaj kasy banku ) z 100 mld z naszych podatków . pod szczytnym hasłem " ratujmy banki " Marzenie Czarneckiego...zjeść ciasteczko i mieć ciasteczko. Różnica równie drobna jak między wiedzą a wiedzom. Gratuluję

    Odpowiedz
  • emeryt(2018-11-24 16:59) Zgłoś naruszenie 145

    Kocham PIS - za złotówkę kupuję wszystkie banki ********* w Polsce , również SKOK-i .............................

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • EWA(2018-11-24 16:58) Zgłoś naruszenie 190

    To nie ma być przejęcie banku za złotówkę, tylko za 2 miliardy złotych z naszej kieszeni. A to jest drobna różnica.

    Odpowiedz
  • i to by było na tyle(2018-11-24 11:08) Zgłoś naruszenie 83

    Działania banku to zaufanie klientów do zarządzających bankiem. Amerykańskie banki stworzyły finansowe instrumenty kant dla nabywców. Wrzuciły chore pomysły do Europy. Nasi bankierzy wymyślili lub skorzystali z kredytów tzw. frankowych - też kant. Nasz Sejm umożliwił działanie firmom windykacyjnym i banksterom. Sprzedaż obligacji to dopiero kanty - ostatnio sprzedaje obligacje firma - sp. z o.o. Śmierdzi Amber Gold z daleka. KNF, NBP,BFG, SKOK-i. posłowie, sanatorzy wszystkich opcji okradają zgodnie z prawem maluczkich. Teraz przeszli na bogatszych - GetBack i inne obligacje. PiS niszczy państwo polskie i robi to głośno. Poprzedni w Sejmie czynili to po cichu. A pan Pat.Słowik bajki piszesz dla naiwnych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wojciech Piotrowski(2018-11-24 10:50) Zgłoś naruszenie 3217

    Autorowi polecam artykuł w jednym z ostatnich numerów brytyjskiego tygodnika The Economist na temat systemu bankowego w Indiach, gdzie około połowa banków jest faktycznie zarządzana przez państwo i jakie ma to skutki dla jakości ich portfeli kredytowych. Tak zwana "repolonizacja " skutkować będzie takim samym upolitycznieniem naszych banków i finansowaniem nieuzasadnionych ekonomicznie projektów politycznych jak np. budowa nowego bloku w elektrowni Ostrołęka czy przekop Mierzei Wiślanej. A w sytuacji problemów zawsze można podnieść kapitał, za co zapłacimy my wszyscy z naszych podatków.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xyz(2018-11-24 10:35) Zgłoś naruszenie 143

    Panie Redaktorze. Wie Pan co aktualnie dzieje się z bankami Czarneckiego ?. Z jednej strony są wycofywane wkłady / zrywane umowy terminowe/. Po tej aferze oraz przerażających komentarzach, które przetoczyły się w mediach ludzie do końca stracili zaufanie do tych banków. Aktualnie najważniejszy jest prawidłowy monitoring banków przez nadzór bankowy. Z drugiej strony właściciel banków ma świadomość, że kasy w nich brakuje gdyż została zainwestowana w różne projekty. Aktualnie prowadzona jest gra. Zobaczymy w niedługim czasie kto z niej wyjdzie zwycięzko.

    Odpowiedz