Banki nie mogą upaść, bo są zbyt ważne. Państwo zrobi wszystko, by nie zawalił się idealny system

autor: Rafał Hirsch23.11.2018, 08:55; Aktualizacja: 23.11.2018, 13:31
Lehman Brothers skończył działalność po 158 latach

Lehman Brothers skończył działalność po 158 latach

Banki nie upadają nie dlatego, że są zbyt duże, tylko dlatego, że są bankami. Produkują pieniądze, a więc są absolutnie konieczne do tego, aby inne firmy mogły funkcjonować. Lepszego systemu nikt jeszcze nie wymyślił.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (16)

  • Ekonom(2018-11-23 12:12) Zgłoś naruszenie 174

    Autor zdaje sie nie rozumiec podstawowych praw ekonomii a jego artykul jest opisem swego rodzaju ekonomicznego perpetum mobile. Tutaj dodrukujemy, tu pozyczymy pusty pieniadz i ustabilizujemy rozchwiany system bankowy a co najwazniejsze nikt nie poniesie zadnych kosztow. Po prostu ekonomiczny cud. Jeszcze tylko krok do tego, aby wylacznie generowac pusty pieniadz i rozdawac kazdemu wedle potrzeb. I wszyscy beda szczesliwi. Otoz zostana poniesione koszty. Tylko nieco pozniej. Ale efekt bedzie bardziej destrukcyjny dla calej gospodarki, niz w przypadku, gdyby upadl tylko pojedynczy bank. A najwyzsza cene za te beztroskie ratowanie bankrutow zaplaca zwykli ludzie. Ze juz nie wspomne o tym, ze taka pomoc bankrutom jest wbrew podstawowym zalozeniom systemu kapitalistycznego. Tylko czy my w ogole gdzies na swiecie mamy jeszcze taki ustroj (no moze poza Chinami)?

    Odpowiedz
  • Hirsz_pajac(2018-11-23 14:49) Zgłoś naruszenie 162

    według autora : "banki produkują pieniądze"...:)))) Nie mogliby więcej drukować i rozdawać Polakom ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ekonom(2018-11-23 12:03) Zgłoś naruszenie 160

    Jak to podatnik nic nie zapłacił? Zapłacił. W postaci inflacji.

    Odpowiedz
  • Stan(2018-11-23 12:31) Zgłoś naruszenie 162

    Nie wiem kto to pisał bo dawno nie czytałem takich farmazonów. Po przeczytaniu już pierwszych wytłuszczonych trzech zdań ręce opadają, o dalszej części nie wspomnę. Obecny system walutowy jest idealnym systemem ale na katastrofę.Od początku jego powstania na początku XX wieku system ten przynosi regularne kryzysy a świat z uporem maniaka brnie dalej w to myśląc że w końcu przyjdzie cud. Tylko bezmyślny wariat tak postępuje nie ucząc się na błędach w kółko popełnia te same.

    Odpowiedz
  • Zib(2018-11-23 15:07) Zgłoś naruszenie 131

    Hahaha, bracia Lehmans zaliczyli upadek sprokurowany z calqnpremedytacją...teraz czeka nas prawdziwy upadek systemu taki, żeby ludzie wyrywali sobie wlosy z głowy i wyszli na ulice - wtedy ma być wprowadzony stan wyjątkowy i zawieszenie demokracji a raczej jej teatralnych resztek. Wszystko po to by banksterstwo pozbyło się miliardów ich zdaniem zbędnych na ziemi ludzi - to manifest NWO! JUZ JEST REALIZOWANY. Soros wyszedł z banków i kupił za wszystko złoto fizyczne... Lemingi ścigają się jeszcze na giełdzie - to klasyczni dawcy kapitału

    Odpowiedz
  • Obserwattor(2018-11-23 17:00) Zgłoś naruszenie 70

    Można przejąć za 1 zł od L.Czarneckiego i sprzedać za 2 zł R.Czarneckiemu. I biznes 100 % i obatel zadowolony. W przyrodzie nic nie ginie tylko zmienia właściciela.

    Odpowiedz
  • Voxveritas(2018-11-24 17:54) Zgłoś naruszenie 71

    Banki oraz wszelkie podmioty rynku pseudo-finansowego to dzisiaj zwyczajne pazerne piramidy, obleczone w w oszukańcze fikcyjne tautologie w celu ograbiania naiwnych, żerujące na zniewoleniu umysłowym całych narodów , którym przez lata wciskano że banki to instytucje zaufania publicznego ! Tymczasem to obrzydliwe konsorcja nastawione na bezwzględny zysk, niekierujące się żadnym rozsądkiem ekonomicznym oraz racjonalnością monetarną. To korporacje blatujące polityków i demoralizujące mechanizmy państwowe. Należy brać przykład z Islandii, którą banksterzy doprowadzili prawie na skraj upadku i która poradziła sobie w ostatniej chwili, zamykając prezesów własnych banków premiera i wypędzając międzynarodowe fundusze zblatowane z banksterami. To właściwa droga do oczyszczenia atmosfery ekonomicznej w Polsce, gdzie nie tylko złodziejskie spustoszenie sieja międzynarodowi banksterzy, ale i rodzime ******* bez żadnej przyzwoitości, udając bakowców grabią naród, chronieni przez patologiczne skorumpowane instytucje pseudo-państwa.

    Odpowiedz
  • EWA(2018-11-23 17:41) Zgłoś naruszenie 53

    Co to za idiotyzmy? ..."w zdecydowanej większości przypadków depozyty powstają w wyniku udzielenia przez bank kredytu." - a kiedy kredytobiorcy nie spłacają kredytów, to depozyty spadają, tak? Ale ,," Pieniądz elektroniczny można stworzyć z powietrza, ale ma on też tę cechę, że może zniknąć. Gotówkę można tylko wydrukować, za to pieniądz elektroniczny można „drukować”, ale można go też „oddrukować”.... A najważniejsze - bank jest instytucją zaufania społecznego, bo...... bankierzy "tworzą pieniądze" paluchem na klawiaturze! BANKI MUSZĄ PONOSIĆ RYZYKO, jak każda jednostka gospodarcza. Jeżeli bank podejmuje nietrafne decyzje musi upaść ! A państwo nie ma prawa ratować banków, co najwyżej może (za zgodą obywateli) użyć podatki, które są własnością obywateli, do ratowania realnie złożonych w nieuczciwych lub nieudolnych bankach depozytów klientów! Na trupie upadłego banku w ciągu 24 godzin powstanie nowy, który nie ośmieli się podejmować zbyt ryzykownych decyzji w celu zwiększenia zysków! Że też GP drukuje takie bzdury......

    Odpowiedz
  • EWA(2018-11-23 17:59) Zgłoś naruszenie 41

    I dodam: banki nie mogą przekształcać się w jaskinie, hazardu ubezpieczone przez podatki obywateli w wypadku, gdy nieprawidłowo pracuje departament ryzyka lub kierownictwu zachciało się ryzykownych transakcji. Jako instytucje zaufania społecznego muszą ponosić konsekwencje swoich błędów. I tyle.

    Odpowiedz
  • Zdanowski(2018-11-24 03:39) Zgłoś naruszenie 21

    "lepszego systemu jeszcze nikt nie wymyślił". Otóż wymyślił - Bitcoin, Na świecie rozwija się już nawet system pożyczek w oparciu o kryptowaluty. Trzeba też dodać, że bank ma 3 funkcje: kreacja pieniądza, przechowywanie środków (bank rodzinny) i bank inwestycyjny, Do tych pierwszych 2 funkcji bank nie jest potrzebny, a trzecia funkcja jest jak każda inna działalność gospodarcza i nawet nie trzeba tego nazywać bankiem.

    Odpowiedz
  • tt(2018-11-24 18:56) Zgłoś naruszenie 24

    Większość komentarzy pod tym dość rozsądnym artykułem świadczy niestety o tym , że społeczeństwo o ekonomii nie ma zielonego pojęcia. Uczmy nadal swoje dzieci religii zamiast ekonomii a wkrótce zostaniemy głupkami Europy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pl(2018-11-23 20:35) Zgłoś naruszenie 14

    Trudno oceniać dywagacje ale faktem jest ze nie opłaca się nikomu aby bank updadl. Zamieszanie jakie to wywołałoby byłoby niekorzystne również dla osób z innych banków.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Won (2020-04-11 18:53) Zgłoś naruszenie 01

    Banki zbankrutowali i musza upaść a ludzi odpowiedzialnych za wszystkie straty materialne i ludzkie wynikające z działania nieodpowiedzialnych banków natychmiast wsadzić do pierdla. I tu chyba nalezaloby przywrocic kare smierci, ponieważ ta banda musi wkoncu poniesc odpwoeidzialanosc za to co robi.

    Odpowiedz