Afera KNF: Nie ma planu Zdzisława. Są plany restrukturyzacji

autor: Łukasz Wilkowicz15.11.2018, 07:00; Aktualizacja: 15.11.2018, 07:22
W rozmowie Chrzanowskiego z Czarneckim pojawiła się sugestia, że zainteresowany przejęciem GNB mógłby być Bank Pekao kierowany przez Michała Krupińskiego.

W rozmowie Chrzanowskiego z Czarneckim pojawiła się sugestia, że zainteresowany przejęciem GNB mógłby być Bank Pekao kierowany przez Michała Krupińskiego.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kamiński

Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma dla każdej instytucji plan awaryjny, który mówi, co robić na wypadek kłopotów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (16)

 • haha(2018-11-15 08:13) Zgłoś naruszenie 150

  zdzisek ty to masz łeb:) haha

  Odpowiedz
 • Borys(2018-11-15 08:20) Zgłoś naruszenie 212

  Chyba Balcerowiczowi fuche latwia w KNF i dobrze im idzie

  Odpowiedz
 • gosc(2018-11-15 08:36) Zgłoś naruszenie 193

  ale grabią, a ja po 40 latach pracy mama 2 tys. netto, ja ******* ale nami pomiatają

  Odpowiedz
 • trzymam w skarpecie(2018-11-15 08:51) Zgłoś naruszenie 112

  upadnie to upadnie. ciekawe co na to bankowy fundusz gwarancyjny? grzecznie wypłaci po 100tys eur na łebka?

  Odpowiedz
 • Voxveritas(2018-11-15 10:03) Zgłoś naruszenie 112

  Banki oraz wszelkie podmioty rynku pseudo-finansowego to dzisiaj zwyczajne pazerne piramidy, obleczone w w oszukańcze fikcyjne tautologie w celu ograbiania naiwnych, żerujące na zniewoleniu umysłowym Polaków, którym przez lata wciskano że banki to instytucje zaufania publicznego ! Tymczasem to obrzydliwe konsorcja nastawione na bezwzględny zysk, niekierujące się żadnym rozsądkiem ekonomicznym oraz racjonalnością monetarną. To korporacje blatujące polityków i demoralizujące mechanizmy państwowe. Należy brać przykład z Islandii, którą banksterzy doprowadzili prawie na skraj upadku i która poradziła sobie w ostatniej chwili, zamykając prezesów własnych banków premiera i wypędzając międzynarodowe fundusze zblatowane z banksterami. To właściwa droga do oczyszczenia atmosfery ekonomicznej w Polsce, gdzie nie tylko złodziejskie spustoszenie sieja międzynarodowi banksterzy, ale i rodzime ******* bez żadnej przyzwoitości, udając bakowców grabią naród, chronieni przez patologiczne skorumpowane instytucje pseudo-państwa.

  Odpowiedz
 • gdy(2018-11-15 10:27) Zgłoś naruszenie 71

  I kto w to wszystko uwierzy? Banksterzy dorwali się do władzy.

  Odpowiedz
 • łojezusicku(2018-11-15 10:33) Zgłoś naruszenie 54

  za złotówke chcieli przejac haha chyb atym razem pisolszewicy przesadzili

  Odpowiedz
 • a tu rzeczywistośc skrzeczy(2018-11-15 10:44) Zgłoś naruszenie 85

  Opluwanie opozycji wróciło ze zdwojoną siłą do PiS. Toż trzon PC, PiS był przy okragłym stole - to są ludzie TKM jako rzekła Kaczafi i co gorsze to teraz wychodzi. Do tego kłamią i oszukują w stylu ojczulka. Czeka nas nędza po ich rządach.

  Odpowiedz
 • keraj (2018-11-15 12:50) Zgłoś naruszenie 91

  nie planu?! a te, szumiarki to każdy w domu stosuje w celu zagłuszania kłótni w domu?! ktoś znowu próbował przytulić 40baniek -tylku mu nie wyszło

  Odpowiedz
 • okłamany przez "S"(2018-11-15 19:29) Zgłoś naruszenie 31

  Po komunie przeszliśmy w Polsce na rasizm : rasa wybrana (nietykalni czyli politycy, bankierzy, mafiozi) oraz gmin czyli ludzi do obsługi nadludzi, a Polska miała być wolnym demokratycznym krajem?

  Odpowiedz
 • daro(2018-11-16 08:25) Zgłoś naruszenie 31

  Nie udał się zajazd na GNB. A miało być i łatwo i przyjemnie ...i na bogato!

  Odpowiedz
 • ad vocem(2018-11-19 01:46) Zgłoś naruszenie 30

  Dziwi mnie argumentacja pana Sokala z BFG.Pismo z 26 pazdziernika 2018 UKNF do MF w prawie przymusowej restrukturyzacji podpisane przez M.Chrzanowskiego wyraznie dotyczylo wylacznie sektora SKOK i Bankowosci Spoldzielczej.Dlaczego wiec szef BFG twierdzi ze kontrolowana upadlosc w trybie postepowania administracyjnego /bez wyrazonej zgody organow banku restrukturyzowanego/dotyczy takze bankow prywatnych,co pachnie brzydko zwyklym wywlaszczeniem akcjonariuszy banku.

  Odpowiedz
 • Prawo Kaduka(2018-11-19 01:59) Zgłoś naruszenie 11

  Najpierw trzeba sprecyzowac ustawowo co to znaczy uzywanie terminologii "przesłanki interesu publicznego" w stosunku do sektora finansowego.W tej sprawie musi sie najpierw wypowiedziec Trybunal Konstutucyjny RP oraz TSUE w Luxemburgu.Do tego czasu wszystkie dzialania administracyjne skierowane na przymusowe wywlaszczanie bankow nalezy wstrzymac.

  Odpowiedz
 • K O N S T Y T U C J A(2018-11-19 02:08) Zgłoś naruszenie 21

  O spelnieniu przeslanki "interesu publicznego" przy podejmowaniu decyzji o przymusowym wywlaszczaniu bankow powinny decydowac wyłacznie niezalezne sady i ustawy,a nie indywidualne decyzje organow administracji panstwowej.Moim zdaniem radykalne poglady ekonomiczne pana Sokala sa calkowicie sprzeczne z Konstytucja RP.

  Odpowiedz
 • Mam plan(2018-11-19 02:28) Zgłoś naruszenie 20

  Na kazdego znajdzie sie kij i kazdy moze dostac w ryj.

  Odpowiedz
 • Roman(2018-11-20 14:35) Zgłoś naruszenie 00

  Na facebooku Roman Giertych ,wpis Rekieterzy: … prawda o działaniach osób z KNF jest znacznie bardziej ponura niż zwyczajna korupcja czy przekroczenie uprawnień przez szefa KNF. W rzeczywistości mieliśmy do czynienia z klasycznym działaniem rekieterów, którzy wymuszają wynagrodzenie za „ochronę” przed stworzonym przez siebie zagrożeniem. Ktoś doprowadził do tego, że w maju 2017 roku Minister Finansów wydał rozporządzenie, które wprowadziło nowe wymogi kapitałowe dla banków, które udzielały kredytów walutowych. Rozporządzenie było wymierzone tak naprawdę w Getin Nobel Bank, czyli jedyny prywatny, polski bank. Oznaczało ono, że bank ten (który ma zgromadzone wielomiliardowe kapitały akcjonariuszy) nagle w wyniku wprowadzonych nowych zobowiązań (tzw. waga 150%) nie spełniał wymogów kapitałowych. Wprowadzona waga 150% jest czymś niezwykłym w krajach UE, gdzie standardem jest waga 35-50%, a waga 150% jest maksymalnie dopuszczalna przez prawo. Istotą tej wagi jest obowiązek posiadania kapitałów własnych w stosunku do udzielonych kredytów. Waga 100% oznacza w tym przypadku obowiązek posiadania 10% kapitałów własnych, w stosunku do udzielonych kredytów. […] Po wydaniu rozporządzenia banki musiały mieć 15% kapitałów w stosunku do udzielonych kredytów, o ile kredyty hipoteczne były udzielone w walutach (waga 150%). Wprowadzone rozporządzenie doprowadziło do sytuacji, że Getin Nobel Bank z dniem wejścia w życie tego rozporządzenia (grudzień 2017) wymagał dokapitalizowania na prawie 1 miliard złotych, gdyż tak przełożyła się ta „waga” na jego obowiązki kapitałowe. To, że rozporządzenie uderzy prawie wyłącznie w GNB było znane w momencie jego wydawania, gdyż KNF i MF przygotowało estymację skutków tego rozporządzenia. Z tego powodu bank ten znalazł się w programie naprawczym, którego każdy element nadzoruje KNF. Można powiedzieć, że rozporządzenie to oddało bank „na łaskę i niełaskę” KNF. […]W nagranej rozmowie szefa KNF z Leszkiem Czarneckim bada zdanie szefa KNF, że gdyby zdjąć wagę 150%, to wówczas Getin Nobel Bank nie musiałby mieć żadnego dokapitalizowania. Jednocześnie pada z ust przewodniczącego KNF informacja, że jeden z członków KNF wbrew prawu zamierza nadal przejąć bank. Dodajmy, że można sobie łatwo wyobrazić sytuację, że bank ten jest przejęty przez podmiot państwowy lub prywatny, a następnie minister finansów zmienia wagę 150% na np. wagę średnią dla krajów UE i wówczas zgodnie z prawem nowi akcjonariusze mogą sobie wypłacić dywidendę nawet w wysokości 800 milionów złotych! Rozmawiając w marcu br. z szefem KNF Leszek Czarnecki otrzymał propozycję ochrony właśnie przed takim scenariuszem. […]

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane