statystyki

Sceptycyzm topnieje. Komisja Europejska ocenia stan polskich finansów

autor: Marek Chądzyński13.11.2018, 07:50; Aktualizacja: 13.11.2018, 08:15
Komisja jest bardziej wstrzemięźliwa, choć dostrzega duży wzrost wpływów, zwłaszcza z podatków dochodowych i składek na ubezpieczenie społeczne. Polska ma zawdzięczać to bardzo dobrej koniunkturze, zwłaszcza na rynku pracy.

Komisja jest bardziej wstrzemięźliwa, choć dostrzega duży wzrost wpływów, zwłaszcza z podatków dochodowych i składek na ubezpieczenie społeczne. Polska ma zawdzięczać to bardzo dobrej koniunkturze, zwłaszcza na rynku pracy.źródło: ShutterStock

Według nowych prognoz KE deficyt sektora rządowego i samorządowego spadnie w tym roku do 0,9 proc. PKB. Byłby to rekordowo niski poziom. Nadal jednak w przewidywaniu Komisji jest mniej optymizmu niż u innych instytucji.

 Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że polski deficyt spadnie aż do 0,3 proc. PKB. Ministerstwo Finansów ocenia go na 0,4 proc. PKB. Punktem wyjścia dla tych oczekiwań jest bardzo dobra sytuacja w budżecie. Na koniec września miał on 3,2 mld zł nadwyżki. Jest już jasne, że całoroczny wynik będzie znacznie lepszy niż zapisana w ustawie dziura na 41,5 mld zł.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane