Spółkę jawną można rozwiązać bez przeprowadzania likwidacji

autor: Kt30.10.2018, 18:00
W uchwale o rozwiązaniu spółki bez przeprowadzenia likwidacji wspólnicy powinni wskazać osoby, które przejmują prawa i obowiązki tego rozwiązanego podmiotu.

W uchwale o rozwiązaniu spółki bez przeprowadzenia likwidacji wspólnicy powinni wskazać osoby, które przejmują prawa i obowiązki tego rozwiązanego podmiotu.źródło: ShutterStock

Jeżeli wspólnicy zdecydują się rozwiązać spółkę jawną, to co do zasady muszą przeprowadzić jej likwidację. Trwa ona jednak zazwyczaj dość długo. Czy w związku z tym wspólnicy mogą uzgodnić inny sposób zakończenia działalności spółki jawnej?

Dr Marcin Borkowski radca prawny GWW

Dr Marcin Borkowski radca prawny GWW

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Postępowanie likwidacyjne nie jest jedynym sposobem zakończenia działalności spółki jawnej. Sami wspólnicy mogą bowiem zadecydować, jak zakończyć jej funkcjonowanie. Potwierdził to Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 10 kwietnia 2018 r. (sygn. akt V ACa 347/17). Zdaniem sądu nie jest konieczne, aby majątek spółki zawsze był dzielony przez likwidatora.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane