Branża spożywcza nie zyskuje na koniunkturze

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto30.10.2018, 08:50; Aktualizacja: 30.10.2018, 10:43
Handlowcy nie płacą na czas także dlatego, że sami nie mają pieniędzy.

Handlowcy nie płacą na czas także dlatego, że sami nie mają pieniędzy.źródło: ShutterStock

Długi nie do odzyskania to w tym sektorze prawie 2 proc. wszystkich należności producentów żywności. Tak źle nie było od co najmniej dwóch lat.

Złe długi, które przedsiębiorcy powinni już zaliczyć do straconych, na koniec III kwartału stanowiły 1,98 proc. wszystkich należności w branży spożywczej. W ciągu ostatnich 24 miesięcy, które przebadali analitycy firmy, nie było tak wysokiego odsetka – wynika z danych Euler Hermes.

Z pozoru to paradoks: firmy spożywcze mają coraz większy problem z egzekwowaniem należnych im pieniędzy mimo dynamicznie rosnącej konsumpcji prywatnej i ogólnie bardzo dobrej koniunktury w gospodarce. Ale wielkość złych długów to niejedyny sygnał, że w sektorze nie dzieje się dobrze. Euler Hermes zwraca uwagę, że równocześnie wydłużył się okres obiegu płatności. We wrześniu wynosił on średnio 56 dni i był o cztery dni dłuższy niż rok wcześniej. Obieg płatności należy przy tym rozumieć jako czas, na jaki firma udziela kredytu kupieckiego – czyli świadomie zgadza się na opóźnienie płatności – wraz z opóźnieniami ponad ten uzgodniony okres.

Grzegorz Błachnio, analityk Euler Hermes, tłumaczy, że to właśnie wydłużanie kredytu udzielanego hurtowniom i sklepom przez producentów żywności służy utrzymaniu konkurencyjności cenowej detalistów i może być dodatkowym czynnikiem zwiększającym konsumpcję. – Producenci żywności na swoje należności czekają średnio nawet do tygodnia dłużej w stosunku do średniej z pięciu ostatnich lat. Pomimo tego odbiorcy płacą zauważalnie gorzej – zwraca uwagę Błachnio.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Komentarze (1)

  • Wojtek(2018-11-14 21:31) Zgłoś naruszenie 00

    Sam detal jeszcze stoi, gorzej z hurtem przez zadłużenia hurtowni. Ja bym miał podobny problem, gdyby nie MK-Finanse czyli firma, która mnie z tego wyciągneła, bo pomogła mi egzekwować różne zaległości od moich kupców...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane