statystyki

Fiskus może pomóc w ożywieniu rynku międzybankowego

autor: Marek Chądzyński29.10.2018, 08:28; Aktualizacja: 29.10.2018, 08:31
Nowy pomysł, który ma w tym pomóc, to zwolnienie z podatku bankowego aktywów, jakie banki nabywałyby, udzielając sobie pożyczek i depozytów na rynku międzybankowym.

Nowy pomysł, który ma w tym pomóc, to zwolnienie z podatku bankowego aktywów, jakie banki nabywałyby, udzielając sobie pożyczek i depozytów na rynku międzybankowym.źródło: ShutterStock

Zwolnienie z podatku bankowego wybranych aktywów jako sposób na rozruszanie transakcji, które byłyby podstawą do wyliczania WIBOR-u – to pomysł popierany przez banki.

D o końca 2019 r. powinniśmy opracować nowe zasady wyliczania stawek referencyjnych. To oprocentowanie pożyczek, jakich udzielają sobie wzajemnie banki, które jest też bazą do wyliczania wielkości odsetek od kredytów dla klientów. Dziś takimi stawkami są stopy WIBOR i WIBID, które wyliczane są codziennie na podstawie deklaracji banków biorących udział w kwotowaniach. Ale za deklaracjami nie idą rzeczywiste transakcje, bo banki już bardzo rzadko udzielają sobie wzajemnie pożyczek i depozytów na terminy dłuższe niż doba. A w Polsce to trzy- i sześciomiesięczny WIBOR są najczęściej wykorzystywane do wyliczania oprocentowania kredytów. Deklaracje nie wystarczą, bo wszystkie kraje UE obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które zaleca jasno: stawka referencyjna musi odzwierciedlać rzeczywiste transakcje na jasno zdefiniowanym rynku, a zarządzać nim musi podmiot licencjonowany przez krajowy nadzór finansowy.

Spółka GPW Benchmark, która zarządza WIBOR-em, od kilku tygodni prowadzi konsultacje z bankami w sprawie nowych reguł. Priorytet: znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak pobudzić rynek międzybankowy z transakcjami zawieranymi na dłużej niż trzy miesiące. Gdyby się to udało, można by było pogodzić dwa cele: wypełnienia unijnego wymogu i zapewnienia ciągłości powszechnie stosowanego WIBOR-u i WIBID-u.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane