statystyki

RPO o nowych przepisach: Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych będzie egzekwowana instrumentalnie i wybiórczo

autor: Emilia Świętochowska18.10.2018, 07:20; Aktualizacja: 18.10.2018, 07:57
Prokurator będzie mógł wszcząć śledztwo przeciwko spółce i doprowadzić do jej faktycznego bankructwa jeszcze przed zakończeniem postępowania.

Prokurator będzie mógł wszcząć śledztwo przeciwko spółce i doprowadzić do jej faktycznego bankructwa jeszcze przed zakończeniem postępowania.źródło: ShutterStock

Prokurator będzie mógł wszcząć śledztwo przeciwko spółce i doprowadzić do jej faktycznego bankructwa jeszcze przed zakończeniem postępowania. Wystarczy, że zastosuje drakońskie środki zapobiegawcze, takie jak w szczególności zakaz prowadzenia określonej działalności.

To jedna z krytycznych uwag rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara do projektu nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Jego zdaniem przepisy, które zaproponowało Ministerstwo Sprawiedliwości, pozwalają prokuratorowi na zbyt dużą dowolność w inicjowaniu i prowadzeniu spraw. Wszczęcie postępowania przeciwko spółce lub innemu podmiotowi zbiorowemu ma bowiem zależeć od tego, czy dopatrzy się w tym interesu społecznego. Jeśli nie, to nie ma obowiązku inicjować śledztwa. Jak przekonuje w swojej opinii do projektu RPO, uzależnienie prowadzenia postępowania od woli prokuratora rodzi zagrożenie, że odpowiedzialność podmiotów zbiorowych będzie egzekwowana instrumentalnie i wybiórczo.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane