statystyki

Polska zgoda na upadłość po europejsku

autor: Patryk Słowik16.10.2018, 19:00
200 tys. firm upada rocznie w UE

200 tys. firm upada rocznie w UEźródło: ShutterStock

Ministrowie sprawiedliwości państw członkowskich potwierdzili w zeszłym tygodniu, że warto pracować nad koncepcją zmian w unijnym systemie upadłościowym zaproponowanym przez Komisję Europejską. Rozpędu więc nabiorą prace nad dokumentem przygotowanym jeszcze w 2016 r.

– To istotna propozycja dla unijnych przedsiębiorstw, inwestorów, a także zatrudnionych pracowników. Nasza polityka powinna się opierać na daniu drugiej szansy tym, którym za pierwszym razem się w biznesie nie powiodło. Jeśli ktoś nie oszukiwał, a po prostu mu nie wyszło, zasługuje na jeszcze jedną próbę – stwierdziła Věra Jourová, unijna komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci. Z wyliczeń KE wynika, że rocznie na terenie Unii upada blisko 200 tys. firm, w efekcie czego pracę traci 1,7 mln osób.

Główne założenie unijnego planu to przejście z polityki likwidacji biznesu do systemu stwarzającego szanse na jego restrukturyzację. Podstawowy cel to opracowanie wspólnych zasad dotyczących stosowania ram przeprowadzania restrukturyzacji na wczesnym etapie – tak, by przedsiębiorca nie obawiał się informować o swoich finansowych trudnościach. Wręcz premiowani będą ci, którzy zawczasu o nich zawiadomią.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane