statystyki

Rzecznik patentowy – zawód z perspektywami

autor: Hanna Fedorowicz16.10.2018, 07:51; Aktualizacja: 16.10.2018, 08:14
– Bez odpowiedniej ochrony własności intelektualnej i przemysłowej takie przedsięwzięcia nie będą miały szans osiągnąć sukcesu na polskim rynku ani tym bardziej na rynku międzynarodowym – wtóruje Dorota Rzążewska, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

– Bez odpowiedniej ochrony własności intelektualnej i przemysłowej takie przedsięwzięcia nie będą miały szans osiągnąć sukcesu na polskim rynku ani tym bardziej na rynku międzynarodowym – wtóruje Dorota Rzążewska, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.źródło: ShutterStock

Przy olbrzymiej liczbie chronionych wynalazków na całym świecie nietrudno o naruszenie cudzego patentu. Wystarczy, że przedsiębiorca wprowadzi na rynek produkty według chronionej technologii, o czym często nawet nie wie. Naraża się przez to na straty, musi wstrzymać produkcję, wycofać towary z rynku, zapłacić odszkodowanie. A to może oznaczać koniec biznesu. W zbadaniu, czy wdrażana technologia nie narusza cudzych praw, a dane rozwiązanie kwalifikuje się do ochrony patentowej, pomagają rzecznicy patentowi.

Ich drugim podstawowym zadaniem jest pomoc przedsiębiorcom w ochronie ich nowatorskich projektów. Ponieważ w Polsce powstaje 25–30 tys. nowych firm miesięcznie, a wiele z nich to start-upy oparte na nowatorskich rozwiązaniach, rola rzeczników patentowych rośnie.

– Jak pokazują dane, polscy przedsiębiorcy więcej i chętniej inwestują w badania i rozwój. Dlatego tak ważne jest, by efekty ich ciężkiej pracy, nakładów finansowych, a także unikatowych pomysłów były właściwie chronione – mówiła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii podczas konferencji poświęconej roli rzecznika patentowego.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane