statystyki

Rzecznik patentowy – zawód z perspektywami

autor: Hanna Fedorowicz16.10.2018, 07:51; Aktualizacja: 16.10.2018, 08:14
– Bez odpowiedniej ochrony własności intelektualnej i przemysłowej takie przedsięwzięcia nie będą miały szans osiągnąć sukcesu na polskim rynku ani tym bardziej na rynku międzynarodowym – wtóruje Dorota Rzążewska, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

– Bez odpowiedniej ochrony własności intelektualnej i przemysłowej takie przedsięwzięcia nie będą miały szans osiągnąć sukcesu na polskim rynku ani tym bardziej na rynku międzynarodowym – wtóruje Dorota Rzążewska, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.źródło: ShutterStock

Przy olbrzymiej liczbie chronionych wynalazków na całym świecie nietrudno o naruszenie cudzego patentu. Wystarczy, że przedsiębiorca wprowadzi na rynek produkty według chronionej technologii, o czym często nawet nie wie. Naraża się przez to na straty, musi wstrzymać produkcję, wycofać towary z rynku, zapłacić odszkodowanie. A to może oznaczać koniec biznesu. W zbadaniu, czy wdrażana technologia nie narusza cudzych praw, a dane rozwiązanie kwalifikuje się do ochrony patentowej, pomagają rzecznicy patentowi.

Ich drugim podstawowym zadaniem jest pomoc przedsiębiorcom w ochronie ich nowatorskich projektów. Ponieważ w Polsce powstaje 25–30 tys. nowych firm miesięcznie, a wiele z nich to start-upy oparte na nowatorskich rozwiązaniach, rola rzeczników patentowych rośnie.

– Jak pokazują dane, polscy przedsiębiorcy więcej i chętniej inwestują w badania i rozwój. Dlatego tak ważne jest, by efekty ich ciężkiej pracy, nakładów finansowych, a także unikatowych pomysłów były właściwie chronione – mówiła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii podczas konferencji poświęconej roli rzecznika patentowego.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane