statystyki

W przetargu lepiej nie podawać nieprawdziwych informacji

autor: Sławomir Wikariak16.10.2018, 07:51; Aktualizacja: 16.10.2018, 08:02
dokument, prawo, umowa, podpis, biznes

Sprawa dotyczyła przetargu na nadzór i projektowanie budowy tuneluźródło: ShutterStock

Firma, która nawet przez nieuwagę wprowadziła w błąd zamawiającego, musi być wykluczona z przetargu, jeśli podana przez nią nieprawdziwa informacja, choćby tylko potencjalnie, mogła wpłynąć na decyzje podejmowane w przetargu.

Przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.) przewidują dwa odrębne przepisy sankcjonujące przedsiębiorców, którzy podają nieprawdę w dokumentach składanych w przetargu. Pierwszy to art. 24 ust. 1 pkt 16 ustawy p.z.p. Przy tej przesłance wykluczenia nie ma znaczenia, czy wprowadzenie w błąd zamawiającego mogło wpłynąć na wynik przetargu, za to musi być ono wynikiem zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa. Z kolei art. 24 ust. 1 pkt 17 ustawy p.z.p. nakazuje wykluczyć wykonawcę nawet wtedy, gdy przedstawił nieprawdziwe informacje w wyniku lekkomyślności lub niedbalstwa (już nie rażącego), jeśli mogą mieć one istotny wpływ na decyzje podejmowane w przetargu.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane