statystyki

W przetargu lepiej nie podawać nieprawdziwych informacji

autor: Sławomir Wikariak16.10.2018, 07:51; Aktualizacja: 16.10.2018, 08:02
dokument, prawo, umowa, podpis, biznes

Sprawa dotyczyła przetargu na nadzór i projektowanie budowy tuneluźródło: ShutterStock

Firma, która nawet przez nieuwagę wprowadziła w błąd zamawiającego, musi być wykluczona z przetargu, jeśli podana przez nią nieprawdziwa informacja, choćby tylko potencjalnie, mogła wpłynąć na decyzje podejmowane w przetargu.

Przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.) przewidują dwa odrębne przepisy sankcjonujące przedsiębiorców, którzy podają nieprawdę w dokumentach składanych w przetargu. Pierwszy to art. 24 ust. 1 pkt 16 ustawy p.z.p. Przy tej przesłance wykluczenia nie ma znaczenia, czy wprowadzenie w błąd zamawiającego mogło wpłynąć na wynik przetargu, za to musi być ono wynikiem zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa. Z kolei art. 24 ust. 1 pkt 17 ustawy p.z.p. nakazuje wykluczyć wykonawcę nawet wtedy, gdy przedstawił nieprawdziwe informacje w wyniku lekkomyślności lub niedbalstwa (już nie rażącego), jeśli mogą mieć one istotny wpływ na decyzje podejmowane w przetargu.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane