statystyki

Walka polskich kurczaków o chińskiego klienta

autor: Patrycja Otto11.10.2018, 07:36
Duży wolumen eksportu oznacza zaangażowanie znacznej części mocy przerobowych zakładów oraz w wielu przypadkach poważne nakłady inwestycyjne.

Duży wolumen eksportu oznacza zaangażowanie znacznej części mocy przerobowych zakładów oraz w wielu przypadkach poważne nakłady inwestycyjne.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Otwarcie dalekowschodniego rynku dla polskiego drobiu rozbudziło apetyt producentów. Kolejne zakłady starają się o możliwość eksportu

W 2016 r. wartość drobiu sprzedanego z Polski do Chin wyniosła ponad 125 mln zł. Rok później spadła do zera. Powód? Rynek został zamknięty w związku z ptasią grypą. Teraz wracamy do gry. 25 września Chiny ponownie otworzyły się dla polskich zakładów drobiarskich. Na razie pięciu. Ale jest szansa na rozszerzenie tej listy.

O możliwość eksportu aplikuje ok. 50 firm. Połowa z nich już wysłała dokumenty. To oznacza, że wystarczy tylko wizytacja przedstawicieli chińskich służb weterynaryjnych, by współpraca ruszyła. Sprawdzenie nowych zakładów jest możliwe przy okazji odwiedzin w eksportujących już zakładach, które starają się o rozszerzenie asortymentu. Powodzenie przedsięwzięcia, a co za tym idzie data inspekcji zależą, zdaniem branży, od obecności Polski na targach ImportExpo, które na początku listopada odbędą się w Szanghaju.

– Uważamy, że nasz kraj powinien reprezentować premier Mateusz Morawiecki lub minister rolnictwa. Tylko wtedy damy sygnał, jak ważny jest dla nas chiński rynek – informuje Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej. Dlatego, jak dodaje, organizacja wysłała w tym tygodniu pismo w tej sprawie do resortu rolnictwa.

Na skutek rozszerzenia listy zakładów wartość eksportu mogłaby ulec przynajmniej podwojeniu. Chiny dołączyłyby więc do grona naszych największych odbiorców mięsa i produktów drobiowych. Liderem są Niemcy. Ich udział w eksporcie wartym ponad 2 mld euro wynosi ponad 20 proc. Drugie miejsce należy do Wielkiej Brytanii – ok. 16 proc., a trzecie do Francji – ok. 8 proc.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane