statystyki

Drób przed podróżą za Wielki Mur

autor: Patrycja Otto13.06.2018, 07:42; Aktualizacja: 13.06.2018, 08:23
Zdobywanie nowych rynków zbytu jest niezwykle ważne – podkreśla Bartosz Urbaniak, szef bankowości Agro BNP Paribas

Zdobywanie nowych rynków zbytu jest niezwykle ważne – podkreśla Bartosz Urbaniak, szef bankowości Agro BNP Paribasźródło: ShutterStock

Batalia o przywrócenie eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin wkracza na ostatnią prostą. To ważne w sytuacji, gdy na unijnym rynku coraz bardziej rozpychają się producenci z Brazylii.

– Na początku lipca do Polski przybędą wysokiej rangi urzędnicy z Chin. Mamy nadzieję, że dojdzie wtedy do podpisania umowy o współpracy W ostatnich dniach prace nad nią nabrały tempa – deklaruje Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa. I dodaje, że na początku czerwca Chińczycy odpowiedzieli na poprawki zgłoszone przez stronę Polską w lutym tego roku. – Dali nam zaledwie tydzień na ustosunkowanie się do odpowiedzi, co może wskazywać na to, że chcą dopiąć formalności podczas najbliższej wizyty – dodaje Łukasz Dominiak.

Przypomnijmy: w listopadzie 2017 r. Pekin zgodził się na uchylenie wprowadzonego rok wcześniej zakazu w stosunku do Polski. Embargo stanowiło o wstrzymaniu przyjmowania naszego drobiu w związku z epidemią ptasiej grypy. Ostatecznie pod koniec roku zostało ono zniesione – ale tylko na jaja wylęgowe i pisklęta. Uchylenie embarga na mięso drobiowe uzależniono od podpisania nowego dokumentu o warunkach współpracy.

Polscy producenci wiążą wielkie nadzieje z Chinami. Szczególnie że nowy dokument o współpracy zezwala na wysyłkę do nich lotek i łapek kurzych, które w krajach UE są odpadami, a w Azji rarytasem, na którym można zarobić. Ocenia się, że do Państwa Środka mogłoby trafiać od nas 150 tys. ton mięsa wartych 200 mln euro. Przed blokadą tego rynku z Polski szło ok. 15–20 tys. ton rocznie. Tym samym Chiny dołączyłyby do czołówki największych odbiorców polskiego mięsa drobiowego. Obecnie na pierwszym miejscu są Niemcy. Ich udział w eksporcie wynoszącym w 2017 r. 1,197 mln ton wyniósł 16,3 proc. Drugie miejsce należy do Wielkiej Brytanii – 8,6 proc., a trzecie do Czech – 6,9 proc.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane