statystyki

Zapytanie o majątek firmy nie zawsze jest skuteczne

autor: Marcin Nagórek09.09.2018, 12:00
Podsumowując: gmina może wystąpić do sądu z wnioskiem o wyjawienie majątku firmowego i jednocześnie prowadzić wobec niego egzekucję. Jednak aby wniosek był skuteczny, musi dołączyć dokumenty określone w art. 914 par. 2 k.p.c.

Podsumowując: gmina może wystąpić do sądu z wnioskiem o wyjawienie majątku firmowego i jednocześnie prowadzić wobec niego egzekucję. Jednak aby wniosek był skuteczny, musi dołączyć dokumenty określone w art. 914 par. 2 k.p.c.źródło: ShutterStock

 Nasza firma ma sprawę o wyjawienie majątku. Wniosek w tej sprawie do sądu złożyła gmina, wobec której nasza firma ma długi z kar umownych. Czy gmina mogła tak postąpić, bo nie złożono do sądu żadnej dokumentacji oprócz tego wniosku? Dodam, że równolegle gmina prowadzi wobec naszej firmy egzekucję.

Gmina skorzystała zapewne z instytucji wyjawienia majątku, o której mowa w art. 913 i nast. kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). W art. 913 par. 1 k.p.c. postanowiono, że wierzyciel może żądać zobowiązania dłużnika do złożenia wykazu majątku. Może to uczynić, jeżeli zajęty w egzekucji majątek dłużnika nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych należności lub jeżeli wykaże, że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swej należności. Chodzi o wykaz majątku dłużnika z wymienieniem :

  • rzeczy i miejsca, gdzie się znajdują,
  • przypadających wierzytelności i innych praw majątkowych,
  • informacji o odpłatnych i nieodpłatnych czynnościach prawnych, których przedmiotem jest rzecz lub prawo o wartości przekraczającej w dniu dokonania tych czynności wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, dokonanych na rzecz osób trzecich, w pięcioletnim okresie poprzedzającym wszczęcie egzekucji, w wyniku których stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane