statystyki

Zapytanie o majątek firmy nie zawsze jest skuteczne

autor: Marcin Nagórek09.09.2018, 12:00
Podsumowując: gmina może wystąpić do sądu z wnioskiem o wyjawienie majątku firmowego i jednocześnie prowadzić wobec niego egzekucję. Jednak aby wniosek był skuteczny, musi dołączyć dokumenty określone w art. 914 par. 2 k.p.c.

Podsumowując: gmina może wystąpić do sądu z wnioskiem o wyjawienie majątku firmowego i jednocześnie prowadzić wobec niego egzekucję. Jednak aby wniosek był skuteczny, musi dołączyć dokumenty określone w art. 914 par. 2 k.p.c.źródło: ShutterStock

 Nasza firma ma sprawę o wyjawienie majątku. Wniosek w tej sprawie do sądu złożyła gmina, wobec której nasza firma ma długi z kar umownych. Czy gmina mogła tak postąpić, bo nie złożono do sądu żadnej dokumentacji oprócz tego wniosku? Dodam, że równolegle gmina prowadzi wobec naszej firmy egzekucję.

Gmina skorzystała zapewne z instytucji wyjawienia majątku, o której mowa w art. 913 i nast. kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). W art. 913 par. 1 k.p.c. postanowiono, że wierzyciel może żądać zobowiązania dłużnika do złożenia wykazu majątku. Może to uczynić, jeżeli zajęty w egzekucji majątek dłużnika nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych należności lub jeżeli wykaże, że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swej należności. Chodzi o wykaz majątku dłużnika z wymienieniem :

  • rzeczy i miejsca, gdzie się znajdują,
  • przypadających wierzytelności i innych praw majątkowych,
  • informacji o odpłatnych i nieodpłatnych czynnościach prawnych, których przedmiotem jest rzecz lub prawo o wartości przekraczającej w dniu dokonania tych czynności wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, dokonanych na rzecz osób trzecich, w pięcioletnim okresie poprzedzającym wszczęcie egzekucji, w wyniku których stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane