Czy prowadzenie książki kontroli jest obligatoryjne

autor: Michał Koralewski22.09.2018, 10:00

 Niedawno założyłem działalność gospodarczą, prowadzę sklep internetowy. W mojej firmie nie prowadzono dotychczas kontroli i zastanawiam się, czy mimo to już teraz powinienem mieć książkę kontroli? Słyszałem o niej, ale nie wiem, w jakiej formie należy ją prowadzić i co powinienem do niej wpisywać.

Obowiązek prowadzenia książki kontroli spoczywa na każdym przedsiębiorcy. Ten ustawowy wymóg zapisany jest obecnie w art. 57 ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców.

Wcześniej na wszelki wypadek

Zgodnie z tą regulacją każdy przedsiębiorca ma prowadzić oraz przechowywać w swojej siedzibie nie tylko książkę kontroli, lecz także upoważnienia do przeprowadzenia kontroli wydane pracownikom organu kontrolującego, jak również protokoły kontroli. Oznacza to, że trzeba posiadać taką książkę także w tych przypadkach, gdy w firmie dotychczas nie była prowadzona jakakolwiek kontrola.

W jakiej formie

Ustawodawca zezwala na prowadzenie książki kontroli zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej. Wybór formy, w jakiej przedsiębiorca będzie prowadził ją w swojej firmie, zależny jest wyłącznie od jego woli. Wybór formy wiąże się także ze sposobem jej udostępniania kontrolującym oraz dokonywaniem w niej wpisów. I tak w przypadku książki kontroli prowadzonej w formie papierowej:

  • książkę kontroli należy okazać kontrolującym,
  • wpisów w książce kontroli dokonuje kontrolujący.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane