statystyki

Czy prowadzenie książki kontroli jest obligatoryjne

autor: Michał Koralewski22.09.2018, 10:00

 Niedawno założyłem działalność gospodarczą, prowadzę sklep internetowy. W mojej firmie nie prowadzono dotychczas kontroli i zastanawiam się, czy mimo to już teraz powinienem mieć książkę kontroli? Słyszałem o niej, ale nie wiem, w jakiej formie należy ją prowadzić i co powinienem do niej wpisywać.

Obowiązek prowadzenia książki kontroli spoczywa na każdym przedsiębiorcy. Ten ustawowy wymóg zapisany jest obecnie w art. 57 ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców.

Wcześniej na wszelki wypadek

Zgodnie z tą regulacją każdy przedsiębiorca ma prowadzić oraz przechowywać w swojej siedzibie nie tylko książkę kontroli, lecz także upoważnienia do przeprowadzenia kontroli wydane pracownikom organu kontrolującego, jak również protokoły kontroli. Oznacza to, że trzeba posiadać taką książkę także w tych przypadkach, gdy w firmie dotychczas nie była prowadzona jakakolwiek kontrola.

W jakiej formie

Ustawodawca zezwala na prowadzenie książki kontroli zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej. Wybór formy, w jakiej przedsiębiorca będzie prowadził ją w swojej firmie, zależny jest wyłącznie od jego woli. Wybór formy wiąże się także ze sposobem jej udostępniania kontrolującym oraz dokonywaniem w niej wpisów. I tak w przypadku książki kontroli prowadzonej w formie papierowej:

  • książkę kontroli należy okazać kontrolującym,
  • wpisów w książce kontroli dokonuje kontrolujący.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane