statystyki

Dozór techniczny bardziej racjonalny

autor: Piotr Szymaniak29.08.2018, 18:00
Nowe przepisy umożliwiają kontakt z urzędem za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej

Nowe przepisy umożliwiają kontakt z urzędem za pośrednictwem specjalnej platformy internetowejźródło: ShutterStock

Wprowadzenie elektronicznych protokołów kontroli, wzajemne uznawanie uprawnień czy wprowadzenie terminowych zaświadczeń kwalifikacyjnych dla eksploatujących urządzenia – to tylko część zmian, które niesie zatwierdzony przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o dozorze technicznym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1351 ze zm).

Dziś zaświadczenia kwalifikacyjne są wydawane bezterminowo. Tymczasem z analizy przyczyn wypadków z udziałem urządzeń podlegających dozorowi wynika, że aż 94,5 proc. nieszczęśliwych zdarzeń było efektem niewłaściwej eksploatacji.

Wprowadzenie terminowych zaświadczeń kwalifikacyjnych z jednej strony jest podyktowane dynamicznym rozwojem techniki w zakresie konstrukcji i stosowanych systemów bezpieczeństwa w urządzeniach technicznych. Z drugiej praktyką polegającą na tym, że osoby, które nie wykonują zawodu nawet przez 20 lat, nie zawieszają uprawnień, lecz po długiej przerwie podejmują się konserwacji np. windy czy schodów ruchomych. Nowelizacja przewiduje, że zaświadczenie kwalifikacyjne będzie wydawane na okres od 5 do 10 lat (w zależności od rodzaju sprzętu), co wymusi ciągłe aktualizowanie wiedzy osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne. Przedłużenie ważności zaświadczenia na kolejny okres będzie bezpłatne. Jednym z warunków zgody będzie jednak to, że dana osoba przez co najmniej 3 lata w okresie ostatnich 5 lat ważności dokumentu wykonywała czynności w nim wskazane.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane