statystyki

Rekordowo dużo chętnych do pracy na własną rękę

autor: Janusz K. Kowalski03.09.2018, 07:46; Aktualizacja: 03.09.2018, 08:46
Liczba zakładanych firm zwiększyła się już wyraźnie.

Liczba zakładanych firm zwiększyła się już wyraźnie.źródło: ShutterStock

Liczba nowo zarejestrowanych firm była w pierwszym półroczu aż o 47 proc. większa niż zlikwidowanych.

W pierwszych sześciu miesiącach roku zarejestrowało się ponad 193 tys. nowych spółek, spółdzielni i osób chętnych do prowadzenia działalności gospodarczej. To o 8,4 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z urzędowego rejestru podmiotów gospodarki REGON prowadzonego przez GUS. Pobity więc został rekord z I półrocza 2013 r., gdy powstało 181 tys. nowych firm. Zdecydowanie różne są jednak powody, dla których Polacy tym razem garną się do biznesu. – Przed pięciu laty byliśmy w dołku spowolnienia gospodarczego. Liczba bezrobotnych była dwukrotnie większa niż obecnie. Wiele osób podejmowało własną działalność, aby stworzyć sobie szansę na zarobek, bo znalezienie etatu bywało równie trudne jak wygrana w totolotka – ocenia Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Od 2014 r. gospodarka zaczęła przyspieszać, a bezrobocie spadać. W ślad za tym skurczyła się też liczba osób otwierających własny biznes, bo łatwiej było dostać pracę na etat. Tak było również w następnym roku. I choć w dwóch kolejnych latach liczba nowo rejestrowanych firm wzrosła, to tylko nieznacznie.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane