statystyki

Rekordowo dużo chętnych do pracy na własną rękę

autor: Janusz K. Kowalski03.09.2018, 07:46; Aktualizacja: 03.09.2018, 08:46
Liczba zakładanych firm zwiększyła się już wyraźnie.

Liczba zakładanych firm zwiększyła się już wyraźnie.źródło: ShutterStock

Liczba nowo zarejestrowanych firm była w pierwszym półroczu aż o 47 proc. większa niż zlikwidowanych.

W pierwszych sześciu miesiącach roku zarejestrowało się ponad 193 tys. nowych spółek, spółdzielni i osób chętnych do prowadzenia działalności gospodarczej. To o 8,4 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z urzędowego rejestru podmiotów gospodarki REGON prowadzonego przez GUS. Pobity więc został rekord z I półrocza 2013 r., gdy powstało 181 tys. nowych firm. Zdecydowanie różne są jednak powody, dla których Polacy tym razem garną się do biznesu. – Przed pięciu laty byliśmy w dołku spowolnienia gospodarczego. Liczba bezrobotnych była dwukrotnie większa niż obecnie. Wiele osób podejmowało własną działalność, aby stworzyć sobie szansę na zarobek, bo znalezienie etatu bywało równie trudne jak wygrana w totolotka – ocenia Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Od 2014 r. gospodarka zaczęła przyspieszać, a bezrobocie spadać. W ślad za tym skurczyła się też liczba osób otwierających własny biznes, bo łatwiej było dostać pracę na etat. Tak było również w następnym roku. I choć w dwóch kolejnych latach liczba nowo rejestrowanych firm wzrosła, to tylko nieznacznie.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane