statystyki

Protest może uziemić samoloty LOT-u

autor: Krzysztof Śmietana28.08.2018, 07:34; Aktualizacja: 28.08.2018, 07:46
W trakcie wczorajszego posiedzenia rady dialogu marszałek Struzik uznał jednak, że relacje związkowców są na tyle dramatyczne, że stenogram ze spotkania prześle do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W trakcie wczorajszego posiedzenia rady dialogu marszałek Struzik uznał jednak, że relacje związkowców są na tyle dramatyczne, że stenogram ze spotkania prześle do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Do strajku pilotów może dojść w pierwszej połowie września. Marszałek Mazowsza sprawą chce zainteresować ABW.

Trzy związki zawodowe działające w liniach LOT dążą do strajku generalnego. Monika Żelazik, szefowa Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego zapowiedziała, że dojdzie do niego w pierwszej połowie września. – O dokładnej dacie powiemy na pięć dni przed strajkiem – mówi Żelazik.

Możliwy jest protest wielodniowy. Jeśli do niego dojdzie, to każdego dnia nie poleciałoby blisko 11 tys. pasażerów. To mniej niż połowa podróżnych, którzy korzystają z usług LOT-u. Reszta klientów poleciałaby bez zakłóceń, bo blisko 50 proc. pilotów jest zatrudnionych na kontrakty, a ci nie mogą strajkować.

Dla związkowców argumentem za strajkiem są wyniki kontroli przeprowadzonej w spółce przez Państwową Inspekcję Pracy. Zarzuciła ona naruszenia prawa pracy m.in. poprzez masowe zatrudnienie pracowników na umowy cywilno-prawne. Uznała też, że LOT niezgodnie z prawem na początku maja zwolnił z pracy Monikę Żelazik. Powód? Nie wzięto pod uwagę sprzeciwu związków. 


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane