statystyki

Protest może uziemić samoloty LOT-u

autor: Krzysztof Śmietana28.08.2018, 07:34; Aktualizacja: 28.08.2018, 07:46
W trakcie wczorajszego posiedzenia rady dialogu marszałek Struzik uznał jednak, że relacje związkowców są na tyle dramatyczne, że stenogram ze spotkania prześle do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W trakcie wczorajszego posiedzenia rady dialogu marszałek Struzik uznał jednak, że relacje związkowców są na tyle dramatyczne, że stenogram ze spotkania prześle do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Do strajku pilotów może dojść w pierwszej połowie września. Marszałek Mazowsza sprawą chce zainteresować ABW.

Trzy związki zawodowe działające w liniach LOT dążą do strajku generalnego. Monika Żelazik, szefowa Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego zapowiedziała, że dojdzie do niego w pierwszej połowie września. – O dokładnej dacie powiemy na pięć dni przed strajkiem – mówi Żelazik.

Możliwy jest protest wielodniowy. Jeśli do niego dojdzie, to każdego dnia nie poleciałoby blisko 11 tys. pasażerów. To mniej niż połowa podróżnych, którzy korzystają z usług LOT-u. Reszta klientów poleciałaby bez zakłóceń, bo blisko 50 proc. pilotów jest zatrudnionych na kontrakty, a ci nie mogą strajkować.

Dla związkowców argumentem za strajkiem są wyniki kontroli przeprowadzonej w spółce przez Państwową Inspekcję Pracy. Zarzuciła ona naruszenia prawa pracy m.in. poprzez masowe zatrudnienie pracowników na umowy cywilno-prawne. Uznała też, że LOT niezgodnie z prawem na początku maja zwolnił z pracy Monikę Żelazik. Powód? Nie wzięto pod uwagę sprzeciwu związków. 


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane