statystyki

Budżet wolniejszej gospodarki: Konsumpcja motorem dochodów w 2019 roku

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki23.08.2018, 07:10; Aktualizacja: 23.08.2018, 08:37
W projekcie nie opisano, jaki będzie wkład zmian w regulacjach do wzrostu dochodów w VAT.

W projekcie nie opisano, jaki będzie wkład zmian w regulacjach do wzrostu dochodów w VAT.źródło: ShutterStock

Głównym motorem dochodów w przyszłym roku ma być rosnąca konsumpcja.

Kondycja gospodarki jest kluczowa dla realizacji przyszłorocznego budżetu państwa. To na niej minister finansów Teresa Czerwińska oparła wyliczenia wpływów podatkowych. Mają one wynieść blisko 360 mld zł. Będą odpowiadać za 93 proc. dochodów państwa. W tym roku koniunktura sprzyja. Dynamika produktu krajowego brutto będzie istotnie wyższa niż założone 3,8 proc. Coraz więcej ekspertów uważa, że zbliży się do 5 proc. Struktura wzrostu również pomaga dochodom. Motorem wzrostu pozostaje konsumpcja prywatna. Szefowa resortu finansów przekonuje, że do przyszłorocznego planu wydatków ministerstwo również podeszło ostrożnie.

Scenariusz podobny…

Zdaniem MF gospodarka urośnie w przyszłym roku o 3,8 proc. Średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc. Tempo rozwoju, które założono w projekcie budżetu, jest bliskie oczekiwaniom zaprezentowanym w lipcu przez Komisję Europejską. Brukselscy eksperci widzą za to wyższe tempo wzrostu cen towarów i usług rzędu 2,6 proc. Dla ministra finansów byłaby to jednak dobra informacja. Wyższa inflacja oznacza większe wpływy podatkowe.

Scenariusz rozwoju sytuacji gospodarczej, jaki MF przewiduje na 2019 r., jest niemal bliźniaczy jak ten, na którym oparto tegoroczny plan dochodów i wydatków. Zakładany wzrost PKB i inflacja są takie same. Nominalny wzrost wynagrodzeń oraz emerytur i rent tylko nieznacznie niższy: 6 proc. wobec 6,3 proc. Konsumpcja w ujęciu nominalnym ma zaś pokazać taką samą dynamikę, co oznacza solidny wzrost o 5,9 proc.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane