statystyki

Bankowcy niżej w tabeli płac. Minęły już czasy wysokich zarobków w tej branży

autor: Łukasz Wilkowicz13.08.2018, 07:56; Aktualizacja: 13.08.2018, 08:59
W końcu maja banki miały 164,7 tys. pracowników. W ciągu 12 miesięcy ich liczba zmniejszyła się o 2,3 tys.

W końcu maja banki miały 164,7 tys. pracowników. W ciągu 12 miesięcy ich liczba zmniejszyła się o 2,3 tys.źródło: ShutterStock

Minęły czasy, kiedy banki uchodziły za atrakcyjnych pracodawców. Teraz muszą się starać nawet o to, by wynagrodzenia były konkurencyjne w porównaniu z innymi branżami.

Średni koszt utrzymania pracownika banku wynosił w pierwszych pięciu miesiącach tego roku niecałe 8,8 tys. zł – takie są szacunki DGP na podstawie danych Komisji Nadzoru Finansowego. W porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku płace zwiększyły się o 7,9 proc. Finansiści nie mają szczególnych powodów do zadowolenia.

Dynamika wynagrodzeń była co prawda wyższa niż w sektorze przedsiębiorstw (czyli w liczących co najmniej 10 pracowników firmach niefinansowych), ale różnica nie była duża. W zwykłych firmach średnia płaca urosła w tym czasie o 7,3 proc.

W rachunkach wyników banki przedstawiają ogólną kwotę wydatków osobowych. Te zaś są większe od płacy brutto. Po odjęciu kosztów pracodawcy wynagrodzenie brutto spada do 7,3 tys. zł. W efekcie statystyczny bankowiec (uwzględniamy tu zarówno nielicznych prezesów zarabiających kilkaset tysięcy miesięcznie, jak i pracowników w okienkach) ma zarobki porównywalne z przeciętnym pracownikiem górnictwa (w pierwszym półroczu 7,2 tys. zł; w górnictwie węgla kamiennego było o prawie 150 zł więcej), ale niższe niż w sektorze energetycznym (7,4 tys. zł), naftowym (8,1 tys. zł), a przede wszystkim od informatyków. W dziale informacja i komunikacja średnia płaca zbliża się do 8,5 tys. zł.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane