statystyki

Bankowcy niżej w tabeli płac. Minęły już czasy wysokich zarobków w tej branży

autor: Łukasz Wilkowicz13.08.2018, 07:56; Aktualizacja: 13.08.2018, 08:59
W końcu maja banki miały 164,7 tys. pracowników. W ciągu 12 miesięcy ich liczba zmniejszyła się o 2,3 tys.

W końcu maja banki miały 164,7 tys. pracowników. W ciągu 12 miesięcy ich liczba zmniejszyła się o 2,3 tys.źródło: ShutterStock

Minęły czasy, kiedy banki uchodziły za atrakcyjnych pracodawców. Teraz muszą się starać nawet o to, by wynagrodzenia były konkurencyjne w porównaniu z innymi branżami.

Średni koszt utrzymania pracownika banku wynosił w pierwszych pięciu miesiącach tego roku niecałe 8,8 tys. zł – takie są szacunki DGP na podstawie danych Komisji Nadzoru Finansowego. W porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku płace zwiększyły się o 7,9 proc. Finansiści nie mają szczególnych powodów do zadowolenia.

Dynamika wynagrodzeń była co prawda wyższa niż w sektorze przedsiębiorstw (czyli w liczących co najmniej 10 pracowników firmach niefinansowych), ale różnica nie była duża. W zwykłych firmach średnia płaca urosła w tym czasie o 7,3 proc.

W rachunkach wyników banki przedstawiają ogólną kwotę wydatków osobowych. Te zaś są większe od płacy brutto. Po odjęciu kosztów pracodawcy wynagrodzenie brutto spada do 7,3 tys. zł. W efekcie statystyczny bankowiec (uwzględniamy tu zarówno nielicznych prezesów zarabiających kilkaset tysięcy miesięcznie, jak i pracowników w okienkach) ma zarobki porównywalne z przeciętnym pracownikiem górnictwa (w pierwszym półroczu 7,2 tys. zł; w górnictwie węgla kamiennego było o prawie 150 zł więcej), ale niższe niż w sektorze energetycznym (7,4 tys. zł), naftowym (8,1 tys. zł), a przede wszystkim od informatyków. W dziale informacja i komunikacja średnia płaca zbliża się do 8,5 tys. zł.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane