statystyki

Sierant: Taniec inwestora z Krezusa

autor: Artur Sierant13.08.2018, 07:56; Aktualizacja: 13.08.2018, 08:41
Oszczędności po stronie wydatków w inwestycjach i badaniach geologicznych zaowocowały innymi rewolucyjnymi posunięciami

Oszczędności po stronie wydatków w inwestycjach i badaniach geologicznych zaowocowały innymi rewolucyjnymi posunięciamiźródło: ShutterStock

To było tak. 10 marca 2015 r. notowana na rynku głównym spółka Krezus opublikowała bardzo nietypowy raport bieżący. Poinformowała o tym, że dzień wcześniej Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła do biur maklerskich o… zablokowanie jej rachunków papierów wartościowych.

Odbyło się to zgodnie z art. 39 pkt 1 ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym. Stwierdza on, że „w przypadku gdy z uzyskanych informacji, uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa określonego w art. 181–183 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, wynika, że transakcja, która została dokonana lub ma zostać dokonana, może mieć związek z popełnieniem tego przestępstwa”, można zażądać blokady rachunków na okres nie dłuższy niż 48 godzin.

Teraz sprawdzamy przytoczone artykuły. Pierwszy z nich (art. 181) dotyczy tego, „kto wbrew zakazowi (…) wykorzystuje informację poufną”. Drugi (art. 182): „kto (…) nakłania do nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, których dotyczy informacja poufna”. Zaś w trzecim (art. 183) mowa jest o kimś, „kto wbrew zakazowi (…) dokonuje manipulacji”. Podsumowując – KNF doszukał się transakcji insider trading oraz manipulacji.

Nie dowiedzieliśmy się nigdy, jaką giełdową operację KNF zablokował Krezusowi, ale w grupie papierów należących do Romana Karkosika co jakiś czas gdzieś coś wrze i coś się gotuje.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane