statystyki

Sierant: Taniec inwestora z Krezusa

autor: Artur Sierant13.08.2018, 07:56; Aktualizacja: 13.08.2018, 08:41
Oszczędności po stronie wydatków w inwestycjach i badaniach geologicznych zaowocowały innymi rewolucyjnymi posunięciami

Oszczędności po stronie wydatków w inwestycjach i badaniach geologicznych zaowocowały innymi rewolucyjnymi posunięciamiźródło: ShutterStock

To było tak. 10 marca 2015 r. notowana na rynku głównym spółka Krezus opublikowała bardzo nietypowy raport bieżący. Poinformowała o tym, że dzień wcześniej Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła do biur maklerskich o… zablokowanie jej rachunków papierów wartościowych.

Odbyło się to zgodnie z art. 39 pkt 1 ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym. Stwierdza on, że „w przypadku gdy z uzyskanych informacji, uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa określonego w art. 181–183 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, wynika, że transakcja, która została dokonana lub ma zostać dokonana, może mieć związek z popełnieniem tego przestępstwa”, można zażądać blokady rachunków na okres nie dłuższy niż 48 godzin.

Teraz sprawdzamy przytoczone artykuły. Pierwszy z nich (art. 181) dotyczy tego, „kto wbrew zakazowi (…) wykorzystuje informację poufną”. Drugi (art. 182): „kto (…) nakłania do nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, których dotyczy informacja poufna”. Zaś w trzecim (art. 183) mowa jest o kimś, „kto wbrew zakazowi (…) dokonuje manipulacji”. Podsumowując – KNF doszukał się transakcji insider trading oraz manipulacji.

Nie dowiedzieliśmy się nigdy, jaką giełdową operację KNF zablokował Krezusowi, ale w grupie papierów należących do Romana Karkosika co jakiś czas gdzieś coś wrze i coś się gotuje.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane