statystyki

Raport NIK surowo ocenia dotychczasową sukcesję firmy po śmierci przedsiębiorcy

autor: Łukasz Zalewski13.08.2018, 20:00
Ustawa skierowana jest przede wszystkim do firm rodzinnych

Ustawa skierowana jest przede wszystkim do firm rodzinnychźródło: ShutterStock

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej - mająca uporządkować przejmowanie drobnego biznesu po śmierci właściciela zbiegła się w czasie z raportem Najwyższej Izby Kontroli, która punktuje dotychczasowe, niewłaściwe praktyki z tym związane oraz ocenia nową regulację (szczegóły opisywaliśmy w DGP 2 sierpnia).

W tym ostatnim zakresie NIK zwróciła uwagę na obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn, podnosząc, że uzależnienie zwolnienia od prowadzania biznesu przez co najmniej dwa lata (a taki warunek wynika właśnie z nowych przepisów), ogranicza korzystanie z przewidzianych ustawą o zarządzie sukcesyjnym instrumentów przez osoby potencjalnie zainteresowane kontynuowaniem działalności po śmierci przedsiębiorcy, zwłaszcza w przypadku osób z najbliższej rodziny zmarłego. Ale MF uspakaja: osoby najbliższe nadal będą mogły korzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 4a ustawy podatku od spadków i darowizn, a wtedy warunek dwóch lat nie będzie ich dotyczył.

Przypomnijmy: art. 4a w ustawy o podatku od spadków i darowizn wskazuje, że przy spełnieniu określonych warunków zwalnia się z tego podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Ale nowe przepisy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej wprowadziły do tej pierwszej ustawy art. 4b, który z kolei zwalnia z tego podatku nabycie w drodze dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim, m.in. pod warunkiem prowadzenia tego przedsiębiorstwa przez nabywcę przez okres co najmniej dwóch lat od dnia jego nabycia. W związku z tym przepisem zapytaliśmy MF:

  • Czy zaprzestanie działalności gospodarczej przed upływem 2 lat od jej nabycia odbiera prawo do zwolnienia przewidzianego w art. 4a ustawy?
  • A może zgłoszenie nabycia własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim (zgodnie z art. 4b) będzie traktowane jako zgłoszenie również w rozumieniu art. 4a (w przypadku osób wskazanych w tym ostatnim przepisie)?
  • Czy planowane jest doprecyzowanie projektowanego art. 4b ustawy o podatku od spadków i darowizn (dodawanego ustawą o zarządzie sukcesyjnym) w taki sposób, aby jednoznacznie z niego wynikało, że dotyczy on wyłącznie osób nieobjętych dyspozycją art. 4a ust. 1 tej ustawy?

Ministerstwo Finansów odpowiada (stanowisko z 7 sierpnia 2018 r.)

Odp. 1. Po wejściu w życie przepisu art. 4b ustawy o podatku od spadków i darowizn (dalej: „u.p.s.d.”), przepis art. 4a nie zostanie zmieniony. Osoby najbliższe spadkodawcy korzystać będą ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 4a na obecnych zasadach, bez warunku prowadzenia przedsiębiorstwa przez okres 2 lat.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane