statystyki

Ministerstwo o sukcesji: Państwo wesprze, ale nie rozwiąże wszystkich spraw

autor: Patryk Słowik07.08.2018, 08:05; Aktualizacja: 07.08.2018, 09:54
Odpowiedzialny za projekt minister Haładyj podkreśla również, że to prawda, iż do udanej sukcesji będzie potrzebna aktywność przedsiębiorcy oraz jego następców prawnych; państwo za nich nie rozwiąże wszystkich spraw.

Odpowiedzialny za projekt minister Haładyj podkreśla również, że to prawda, iż do udanej sukcesji będzie potrzebna aktywność przedsiębiorcy oraz jego następców prawnych; państwo za nich nie rozwiąże wszystkich spraw.źródło: ShutterStock

– Załatana została wielka luka, która stanowiła problem dla przedsiębiorców przez wiele lat. Oczywiście, że należy dalej pracować nad ułatwieniami w sukcesji biznesu. Ale nie powinno się dezawuować osiągnięć ostatnich miesięcy tylko dlatego, że nie zrobiono wszystkiego od razu – tak do krytyki czekającej na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej odnoszą się urzędnicy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT), które odpowiadało za stworzenie projektu.

W zeszłym tygodniu swój raport na temat sukcesji opublikowała Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Pochwaliła ona rząd za podjęcie prac nad ustawą umożliwiającą sukcesję. Ale jednocześnie wskazała, że choć cel słuszny, to wykonanie pozostawia sporo do życzenia.

„Ustawa, choć rozwiązuje szereg problemów następców prawnych poprzez możliwość ustanowienia zarządcy sukcesyjnego i prowadzenia przez niego działalności gospodarczej do momentu działu spadku, to jednak nie umożliwia przekazania przedsiębiorstwa następcy prawnemu” – podkreśla NIK w opracowaniu. I dodaje, że w świetle uchwalonych przepisów po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego następcy prawni przejmą jedynie tę część majątku przedsiębiorstwa, która przypadnie im w wyniku działu spadku. Kontynuowanie działalności gospodarczej w dalszym ciągu będzie wymagało otworzenia nowej działalności gospodarczej na własny rachunek bądź wniesienia majątku lub jego części do spółki prawa handlowego.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane