W Polsce działa blisko 440 sieci franczyzowych. Do tego grona dołącza pierwsza w Polsce sieć franczyzowa szkoły dla psów - Ośrodek Szkolenia Psów Pastel z Zabrza. Firma zdecydowała się udostępnić swoje know-how szkoleniowe, bo - jak twierdzi Marek Duda, właściciel OSP Pastel - dziś nie wystarczy już sam zapał do pracy.

- Dobrze prowadzona szkoła dla psów, żeby być skuteczna musi być także sprawnie działającym biznesem, który przetrwa więcej niż jeden sezon - przekonuje.

Gdy trener nie chce firmy

Według niego przystąpieniem do sieci będą zainteresowani m.in. zdolni trenerzy, niekoniecznie radzący sobie w meandrach biznesu.

Dzięki franczyzie trener otrzymuje całe know-how - jak sprzedawać usługi szkoleniowe, jak je promować, jak zarządzać swoją firmą, co zrobić, żeby kursanci pozostali w szkole, a przede wszystkim jak przekonać ludzi do metody pozytywnej szkolenia psów. Otrzymuje także dostęp do bazy partnerskiej oraz wsparcie agencji PR - wylicza Marek Duda.

- O wiele łatwiej jest skorzystać z gotowego już wizerunku szkoły, zwłaszcza kiedy jest się początkującym trenerem, o którym nikt nie słyszał - przyznaje Olga Aleksandrowicz, 26-letnia trenerka, która planuje uruchomienie psiej szkoły.

Także Katarzyna Foks, ekspert z Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych, uważa, że taki sprawdzony pomysł na biznes to dobry pomysł.

- Jeżeli szkoła działa od jakiegoś czasu, cieszy się dobrą opinią i nie cierpi na brak zainteresowania ze strony kursantów, to jest to sygnał do rozważań nad rozszerzeniem działalności w innych regionach kraju - mówi.

Szkolenia biznesowe

Już wkrótce OSP otwiera kolejne szkoły w Warszawie, Będzinie, Częstochowie oraz Krakowie. W sumie, na początek, sieć ośrodka obejmie osiem miast w Polsce.

Przystąpienie do sieci franczyzowej OSP Pastel wiąże się z serią kursów i szkoleń biznesowych (z autoprezentacji, public relations czy zarządzania). O licencję na prowadzenie szkoły będzie mógł ubiegać się każdy psi trener (jednym z podstawowych kryteriów przystąpienia do sieci będzie posiadanie odpowiedniego przygotowania trenerskiego).

Według wyliczeń Ośrodka Pastel właściciel takiej szkoły, prowadzący ją samodzielnie w sieci franczyzowej, może zarobić rocznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wystarczy, że będzie organizował minimum dwie grupy miesięcznie. Koszt franczyzy to 6500 zł rocznie.

6,5 tys. zł

to roczny koszt franczyzy