statystyki

Firmy mogą podważać zbyt wygórowane kary umowne

autor: Sławomir Wikariak30.07.2018, 17:00
Problem zawyżania kar umownych od lat jest wskazywany przez przedsiębiorców jako jeden z przejawów nadużywania pozycji dominującej przez urzędników.

Problem zawyżania kar umownych od lat jest wskazywany przez przedsiębiorców jako jeden z przejawów nadużywania pozycji dominującej przez urzędników.źródło: ShutterStock

Kary umowne nie mogą być niewspółmiernie wysokie, a już na pewno nie powinny przewyższać wysokości wynagrodzenia – wynika z wyroku Krajowej Izby Odwoławczej.

Problem zawyżania kar umownych od lat jest wskazywany przez przedsiębiorców jako jeden z przejawów nadużywania pozycji dominującej przez urzędników. Ci odpowiadają, że ustanawiane przez nich kary muszą być surowe, by zabezpieczyć interes publiczny, w imieniu którego działają. Przez lata pokutowała opinia, że umowy o zamówienia publiczne mają w zasadzie adhezyjny charakter, a więc przedsiębiorca musi godzić się na określone w specyfikacji warunki, a jeśli się nie godzi, to niech nie przystępuje do przetargu. Jednak jak pokazuje najnowsze orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej, firmy mogą skutecznie podważyć wysokość kar umownych, jeśli są one wygórowane.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane