statystyki

Wynik finansowy co czwartej firmy pod kreską

autor: Janusz K. Kowalski30.07.2018, 07:31; Aktualizacja: 30.07.2018, 08:11
– Można się spodziewać, że w kolejnych kwartałach liczba firm deficytowych będzie się zmniejszać. Bo jak wynika z badań koniunktury NBP, słabnie nacisk pracowników na wzrost płac i hamują podwyżki cen surowców. To może ograniczyć wzrost kosztów firm, co korzystnie przełoży się na ich wyniki finansowe – twierdzi Piotr Bujak.

– Można się spodziewać, że w kolejnych kwartałach liczba firm deficytowych będzie się zmniejszać. Bo jak wynika z badań koniunktury NBP, słabnie nacisk pracowników na wzrost płac i hamują podwyżki cen surowców. To może ograniczyć wzrost kosztów firm, co korzystnie przełoży się na ich wyniki finansowe – twierdzi Piotr Bujak.źródło: ShutterStock

Spośród 7,8 tys. przedsiębiorstw przemysłowych prowadzących księgi rachunkowe i zatrudniających co najmniej 50 osób, ponad 2 tys. przyniosło w I kwartale straty.

Tylko o 34 w porównaniu z tym samym okresem 2017 r. zmniejszyła się w I kwartale liczba podmiotów deficytowych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ujemną rentowność na koniec marca miało ponad 25 proc. średnich i dużych firm przemysłowych. Podobnie było w poprzednich czterech latach, mimo dużych różnic w warunkach prowadzenia biznesu. Bo na przykład w I kwartale 2016 r. PKB urósł o 3,1 proc., a w tym roku o 5,1 proc.

Firmy deficytowe

Firmy deficytowe

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dlaczego poprawa koniunktury nie przełożyła się w sposób adekwatny na wyniki firm? – Mamy już dojrzałą gospodarkę rynkową, w której występuje mocna konkurencja. Sprawia ona, że część przedsiębiorstw uzyskuje ujemną rentowność. Ponadto koszty działania wzrosły w wyniku m.in. rosnących cen surowców i podwyżek płac – uważa Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. Jego zdaniem już sam niedobór pracowników powoduje, że wiele firm uzyskuje słabe wyniki. A przy rekordowo niskim bezrobociu pracodawcy muszą przyciągać ludzi do pracy atrakcyjnym wynagrodzeniem.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane