statystyki

Wynik finansowy co czwartej firmy pod kreską

autor: Janusz K. Kowalski30.07.2018, 07:31; Aktualizacja: 30.07.2018, 08:11
– Można się spodziewać, że w kolejnych kwartałach liczba firm deficytowych będzie się zmniejszać. Bo jak wynika z badań koniunktury NBP, słabnie nacisk pracowników na wzrost płac i hamują podwyżki cen surowców. To może ograniczyć wzrost kosztów firm, co korzystnie przełoży się na ich wyniki finansowe – twierdzi Piotr Bujak.

– Można się spodziewać, że w kolejnych kwartałach liczba firm deficytowych będzie się zmniejszać. Bo jak wynika z badań koniunktury NBP, słabnie nacisk pracowników na wzrost płac i hamują podwyżki cen surowców. To może ograniczyć wzrost kosztów firm, co korzystnie przełoży się na ich wyniki finansowe – twierdzi Piotr Bujak.źródło: ShutterStock

Spośród 7,8 tys. przedsiębiorstw przemysłowych prowadzących księgi rachunkowe i zatrudniających co najmniej 50 osób, ponad 2 tys. przyniosło w I kwartale straty.

Tylko o 34 w porównaniu z tym samym okresem 2017 r. zmniejszyła się w I kwartale liczba podmiotów deficytowych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ujemną rentowność na koniec marca miało ponad 25 proc. średnich i dużych firm przemysłowych. Podobnie było w poprzednich czterech latach, mimo dużych różnic w warunkach prowadzenia biznesu. Bo na przykład w I kwartale 2016 r. PKB urósł o 3,1 proc., a w tym roku o 5,1 proc.

Firmy deficytowe

Firmy deficytowe

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dlaczego poprawa koniunktury nie przełożyła się w sposób adekwatny na wyniki firm? – Mamy już dojrzałą gospodarkę rynkową, w której występuje mocna konkurencja. Sprawia ona, że część przedsiębiorstw uzyskuje ujemną rentowność. Ponadto koszty działania wzrosły w wyniku m.in. rosnących cen surowców i podwyżek płac – uważa Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. Jego zdaniem już sam niedobór pracowników powoduje, że wiele firm uzyskuje słabe wyniki. A przy rekordowo niskim bezrobociu pracodawcy muszą przyciągać ludzi do pracy atrakcyjnym wynagrodzeniem.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane