statystyki

Po lipcu nadwyżka stopnieje do zera. Dla Ministerstwa Finansów to dobra wiadomość

autor: Marek Chądzyński30.07.2018, 07:13; Aktualizacja: 30.07.2018, 08:26
pieniądze

Na razie sytuacja jest więcej niż dobraźródło: ShutterStock

W pierwszym półroczu budżet zanotował nadwyżkę, ale wkrótce nic z niej nie zostanie. Dla Ministerstwa Finansów to dobra wiadomość . Bo może ograniczyć presję wydatkową.

N a razie sytuacja jest więcej niż dobra. Po sześciu miesiącach państwowa kasa ma aż 9,5 mld zł nadwyżki. W samym czerwcu budżet państwa był niemal zrównoważony. Jak zauważają ekonomiści mBanku – po wyłączeniu wpłat z zysku banku centralnego, które miały miejsce w poprzednich latach – to drugi tak dobry czerwiec w historii.

Do nadwyżki nie ma się jednak co przyzwyczajać. – Po lipcu stopnieje niemal do zera. Na podstawie bieżącego monitoringu wykonania budżetu można przewidywać, że będzie niewielki deficyt lub minimalna nadwyżka – przekonuje nasze źródło w Ministerstwie Finansów. Dobry wynik pierwszego półrocza to – obok wciąż rosnących wpływów z podatków – głównie zasługa niskich wydatków. Do końca czerwca całoroczny plan zrealizowano w nieco ponad 43 proc. (rok temu na tym etapie było to 44,4 proc.). Z budżetu wydano do tej pory 172,5 mld zł, tylko o 1,7 mld zł więcej niż rok temu.

Największe źródło oszczędności to nadal dotacja do Funduszu Ubezpieczeń Społecz nych. Otrzymał on dotąd o 5,6 mld zł mniej niż w pierwszej połowie 2017 r. Dzięki wyższym wpływom ze składek nie potrzebuje zasilania z państwowej kasy. To z kolei pochodna dobrej sytuacji na rynku pracy (większe zatrudnienie i wzrost wynagrodzeń), a także rosnącej liczby cudzoziemców płacących składki w polskim systemie.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane