statystyki

Urzędnicy chcą usunąć zatory płatnicze. Projekt zostanie opublikowany jeszcze w tym roku

autor: Patryk Słowik17.07.2018, 07:40; Aktualizacja: 17.07.2018, 08:38
podatki dokumenty urzędnik

Ministerstwo przedsiębiorczości poprosiło Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości o przeprowadzenie badania na temat zatorów i proponowanych rozwiązań.źródło: ShutterStock

W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii trwają właśnie prace nad projektem ustawy przeciwdziałającej zatorom płatniczym. Zostanie on opublikowany jeszcze jesienią 2018 r.

To efekt konsultacji przeprowadzonych przez resort z przedsiębiorcami. W kwietniu urzędnicy opublikowali tzw. zieloną księgę z szeregiem proponowanych rozwiązań. Poprosili prowadzących biznes o zapoznanie się z nią i ocenę, czy w ogóle w Polsce są trudności z uzyskaniem należności od kontrahentów, a jeśli tak – jak temu przeciwdziałać.

Okazało się, że obserwacje biznesu są zbieżne z urzędniczymi: obowiązująca od pięciu lat ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 403 ze zm.) niewiele zmieniła. Jak wielu przedsiębiorców miało problem z zatorami płatniczymi, tak ma je nadal.

Stąd szereg propozycji. Ta najdalej idąca (która najprawdopodobniej nie znajdzie się ostatecznie w projekcie ustawy) to ustawowe narzucenie maksymalnego dopuszczalnego terminu zapłaty. Sęk w tym, że wówczas ograniczona zostałaby jedna z generalnych zasad prawa cywilnego, czyli swoboda kształtowania umów.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • mewa(2018-07-30 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    Zatory płatnicze to poważna sprawa, i może utrudnić życie. Dlatego ważne jest by sprawdzać kontrahentów i mieć pewność, że dostaniemy pieniądze za wykonaną pracę. Jest wiele sposobów by dowiedzieć się jaką kondycję ma kontrahent. Mi się sprawdza certyfikat Rzetelna Firma, dzięki niemu wiem że nie współpracuję z dłużnikami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane