statystyki

Sierant: Przegląd ułamków defensywnych

autor: Artur Sierant16.07.2018, 08:16; Aktualizacja: 16.07.2018, 09:07
"Nikt już teraz nie pamięta, że jest on ułamkiem o mianowniku sto. Oderwał się od swojej definicji i żyje własnym życiem"

"Nikt już teraz nie pamięta, że jest on ułamkiem o mianowniku sto. Oderwał się od swojej definicji i żyje własnym życiem"źródło: ShutterStock

Nikt już teraz nie pamięta, że jest on ułamkiem o mianowniku sto. Oderwał się od swojej definicji i żyje własnym życiem. Kto, a właściwie co? Procent! Na giełdzie wszystko publikowane jest w jego dostojnej obecności – wzrosty, spadki, udziały, dynamiki i zmiany. Ma on jeszcze krewnego, który nazywa się punkt procentowy, ale nie każdy wie o jego istnieniu. Zwróćcie państwo uwagę, że nie interesuje już nas, ile kosztują dane akcje.

 Ważniejsza jest informacja, o ile one wzrosły albo spadły. Zaś ciąg tych wzrostów i spadków mówi nam o tym, jak spółka… performuje. Kiedyś to słowo kojarzyło mi się ze sztuką współczesną. A teraz z giełdą i wynikami funduszy inwestycyjnych.

Jak ustaliliśmy, jedna setna żyje już własnym życiem, a pozostałe ułamki? Na początek ułamki defensywne. Jedna dwudziesta. Zapisy na jego temat możemy znaleźć w kodeksie spółek handlowych w dziale poświęconym spółkom akcyjnym. Akcjonariusze reprezentujący taką część kapitału zakładowego mogą żądać zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad (art. 400 § 1). Ale lepiej tego nie nadużywać, bo tak zwołane zgromadzenie podejmuje uchwałę rozstrzygającą, czy koszty tego zgromadzenia ma ponieść spółka, czy owi żądający (art. 400 § 4). Gdyby jednak spółka wynajęła na potrzeby zgromadzenia cały PGE Stadion Narodowy, porządku pilnowaliby byli żołnierze GROM, zaś kawę roznosili stewardzi i hostessy z topowej agencji modelingowej, i gdyby większość uchwaliła, że należy obciążyć kosztami mniejszość, to ta może zwrócić się do sądu rejestrowego o zwolnienie z obowiązku pokrywania kosztów.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane