statystyki

Jakie warunki powinna spełniać akcja, aby korzystać z jej uprawnień?

14.08.2018, 07:48; Aktualizacja: 14.08.2018, 08:36
W opinii Sądu Najwyższego akcjami nie będą dokumenty stwierdzające prawa akcyjne, o ile nie zostaną one objęte przez osobę, dla której je wydano.

W opinii Sądu Najwyższego akcjami nie będą dokumenty stwierdzające prawa akcyjne, o ile nie zostaną one objęte przez osobę, dla której je wydano.źródło: ShutterStock

Akcjonariuszowi spółki przysługują określone uprawnienia. Zdarza się jednak, że spółka wystawia akcjonariuszom dokumenty (akcje), które mają formalne wady. Jakie zatem warunki powinna spełniać akcja, żeby jej posiadacz mógł korzystać z uprawnień?

Dr Marcin Borkowski, radca prawny w GWW:

Wystawienie akcji dla konkretnej osoby równoznaczne jest ze stwierdzeniem jej uczestnictwa w spółce. Zwrócono na to uwagę w wyroku Sądu Najwyższego wydanego 8 września 2017 r. (sygn. akt II CSK 853/16). Jednocześnie podkreślono, że dokumenty niespełniające wymagań formalnych nie będą akcjami w znaczeniu nadawanym papierom wartościowym. Przepisy bowiem wymagają, aby dokument akcji był sporządzony na piśmie i zawierał określone dane. W jego treści powinny znaleźć się m.in. informacje na temat spółki, wartości papierów czy też ograniczeń co do rozporządzania nimi. Natomiast określone uchybienia związane ze sposobem sporządzenia dokumentu akcji powodują jego nieważność.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane