statystyki

Sierant: Giełdowe fraszki Kochanowskiego

autor: Artur Sierant20.08.2018, 07:57; Aktualizacja: 20.08.2018, 09:27
Dlaczego składne są pozwy o uchylenie uchwały o udzielenie absolutorium członkom zarządu i przewodniczącym rad nadzorczych?

Dlaczego składne są pozwy o uchylenie uchwały o udzielenie absolutorium członkom zarządu i przewodniczącym rad nadzorczych?źródło: ShutterStock

Akcja poprzednich dwóch felietonów działa się w Afryce. Poszukiwacze złota, kopalnie diamentów, prywatne samoloty. Wakacje, jak wiadomo, mają swoje prawa. Dziś sprawy przyziemne, czyli długie, żmudne i bardzo trudne kampanie sądowe.

A dobra sprawa sądowa to dobry thriller. Miło się przyglądać z boku, ale lepiej nie być jego głównym bohaterem, nawet tym pozytywnym. A to dlatego, że z przegranymi, mimo iż są moralnymi zwycięzcami, nikt w przyszłości nie będzie rozmawiał.

Wszystko zaczęło się niewinnie 1 czerwca bieżącego roku. Dwie trójmiejskie spółki, w których głównym udziałowcem jest Skarb Państwa, zwołały zwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy. Czytelnik, na podstawie powyższych wskazówek, z pewnością domyślił się, że są to Grupa Lotos oraz Energa. Porządki obrad. W Enerdze zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółki oraz grupy kapitałowej, podział zysku oraz udzielenie absolutoriów członkom zarządu oraz rady nadzorczej. Nuda. W Lotosie dodatkowo akcjonariusze mieli wyrazić zgodę na podwyższenie kapitału w spółce zależnej Lotos Upstream, kwota duża (do 330 mln zł), ale w tym biznesie takie kwoty trzeba inwestować.

Dalszy przebieg wydarzeń również nikogo nie zaskoczył. 7 czerwca Skarb Państwa wniósł o zmianę porządku obrad w obu spółkach. Każdy z nas wie, że chodziło o odwołanie i powołanie członków rady nadzorczej.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane