statystyki

Sierant: Giełdowe fraszki Kochanowskiego

autor: Artur Sierant20.08.2018, 07:57; Aktualizacja: 20.08.2018, 09:27
Dlaczego składne są pozwy o uchylenie uchwały o udzielenie absolutorium członkom zarządu i przewodniczącym rad nadzorczych?

Dlaczego składne są pozwy o uchylenie uchwały o udzielenie absolutorium członkom zarządu i przewodniczącym rad nadzorczych?źródło: ShutterStock

Akcja poprzednich dwóch felietonów działa się w Afryce. Poszukiwacze złota, kopalnie diamentów, prywatne samoloty. Wakacje, jak wiadomo, mają swoje prawa. Dziś sprawy przyziemne, czyli długie, żmudne i bardzo trudne kampanie sądowe.

A dobra sprawa sądowa to dobry thriller. Miło się przyglądać z boku, ale lepiej nie być jego głównym bohaterem, nawet tym pozytywnym. A to dlatego, że z przegranymi, mimo iż są moralnymi zwycięzcami, nikt w przyszłości nie będzie rozmawiał.

Wszystko zaczęło się niewinnie 1 czerwca bieżącego roku. Dwie trójmiejskie spółki, w których głównym udziałowcem jest Skarb Państwa, zwołały zwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy. Czytelnik, na podstawie powyższych wskazówek, z pewnością domyślił się, że są to Grupa Lotos oraz Energa. Porządki obrad. W Enerdze zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółki oraz grupy kapitałowej, podział zysku oraz udzielenie absolutoriów członkom zarządu oraz rady nadzorczej. Nuda. W Lotosie dodatkowo akcjonariusze mieli wyrazić zgodę na podwyższenie kapitału w spółce zależnej Lotos Upstream, kwota duża (do 330 mln zł), ale w tym biznesie takie kwoty trzeba inwestować.

Dalszy przebieg wydarzeń również nikogo nie zaskoczył. 7 czerwca Skarb Państwa wniósł o zmianę porządku obrad w obu spółkach. Każdy z nas wie, że chodziło o odwołanie i powołanie członków rady nadzorczej.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane