statystyki

Sierant: Efektywność rynku pod presją asymetrii [OPINIA]

autor: Artur Sierant09.07.2018, 07:50; Aktualizacja: 09.07.2018, 08:35
Drugą istotną dla inwestorów rzeczą jest prawo wyboru.

Drugą istotną dla inwestorów rzeczą jest prawo wyboru.źródło: ShutterStock

W poprzednim felietonie przedstawiłem państwu nowinki technologiczne, których możemy się spodziewać, jeżeli w ciągu kilku najbliższych lat uda się warszawskiej giełdzie zrealizować projekty związane z nowymi technologiami. O nowych technologiach pisać jest łatwo i przyjemnie. A o czym nie pisze się ani łatwo, ani przyjemnie? O konieczności poprawy niektórych obowiązujących przepisów.

Znajomy prawnik powiedział mi kiedyś, że gdyby chcieć wydrukować wszystkie regulacje rynku kapitałowego, to potrzebnych jest do tego co najmniej 10 000 kartek (słownie: dwadzieścia ryz) papieru. Ustawy, rozporządzenia, zarządzenia, dyrektywy oraz rekomendacje i wytyczne, które wzajemnie się przenikają, zapętlają, odwołują, niwelują, a czasami nawet sobie zaprzeczają. Mamy więc europejskie dyrektywy MiFID II, MiFIR, MAR oraz Mad (Max) II, a także ich implementacje w polskim prawie. I wszyscy prawnicy i pracownicy im bardziej zagłębiają się w gąszcz literalnego brzemienia przepisów, tym mniej widzą, o co w nich chodziło.

Ochrona akcjonariuszy mniejszościowych. Temat rzeka. Kilka tygodni temu miałem okazję przypomnieć dzieje spółki Variant, której akcjonariusze zostali wyciśnięci. Zasady przeprowadzania przymusowego wykupu opisane są w artykule 82 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Akcjonariusze, którzy osiągnęli 90 proc. głosów w spółce, mogą w ciągu trzech miesięcy od osiągnięcia tego progu ogłosić przymusowy wykup pozostałych akcji. I ten artykuł, moim zdaniem, wymaga natychmiastowej nowelizacji.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane