statystyki

Sierant: Ja wiedziałem, że tak będzie

autor: Artur Sierant18.06.2018, 07:51; Aktualizacja: 18.06.2018, 09:21

Kilka dni temu zadzwonił do mnie kolega, który prowadzi ze studentami wykład zatytułowany „Rynek kapitałowy”. Rozmowa, jak to z dociekliwymi i ciekawymi świata młodymi ludźmi bywa, dotyczyła spraw bieżących. Czyli, jak można się łatwo domyślić – wydarzeń związanych ze spółką GetBack.

Omówiono wszystkie bieżące wiadomości, omówiono teorie i przypuszczenia, te spiskowe i te nie. Porównano aferę z wcześniejszymi. I w pewnym momencie musiało paść najważniejsze pytanie: czy upadek windykatora można było przewidzieć? A jeżeli tak, to kiedy pojawiły się pierwsze sygnały świadczące o tym, że jest źle. Znajomy powiedział studentom, że zada to pytanie swojemu koledze, który podobno zna się na kreatywnej księgowości. I zobaczymy, co cwaniaczek (czyli niby ja) powie.

Jak państwo widzą, opisany telefon był prowokacją. Pytanie jest pozornie łatwe, bo po tym, gdy już coś się wydarzyło, każdy z nas jest mądry i każdy wie, że dane wydarzenie można było przewidzieć. To zjawisko jest jednym z błędów poznawczych. Nazywa się je błędem retrospekcji (inne określenia to efekt post factum, efekt myślenia wstecznego, efekt pewności wstecznej oraz pełzający determinizm). Po jakimś czasie wyżej oceniamy szanse na zrealizowanie się jakiegoś scenariusza niż ocenilibyśmy te szanse, zanim do niego szło. Czyli przeszacowujemy prawdopodobieństwo wstecz. Naukowcy zajmujący się inklinacjami behawioralnymi inwestorów sądzą, że dzieje się tak dlatego, iż nasza wiedza na temat zdarzenia, które zaszło, jest coraz większa. Jako przykład opisywanego zjawiska często przytaczane jest przysłowie „mądry Polak po szkodzie”. Ja wolę piosenkę Grzegorza Halamy, z której pożyczyłem tytuł felietonu.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane