statystyki

Sąd może pomóc w sprawdzeniu kondycji spółki z o.o.

autor: Anna Borysewicz12.06.2018, 09:46; Aktualizacja: 12.06.2018, 11:18
Odmowa wyjaśnień lub niedopuszczenie tego biegłego do pełnienia zadań zagrożone jest grzywną do 20 tys. zł, którą nakłada KRS.

Odmowa wyjaśnień lub niedopuszczenie tego biegłego do pełnienia zadań zagrożone jest grzywną do 20 tys. zł, którą nakłada KRS.źródło: ShutterStock

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której jestem udziałowcem, ma coraz gorsze wyniki finansowe. Pozostali wspólnicy bagatelizują problem. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zbadanie sytuacji spółki przez niezależnego audytora. Niestety, obawiam się, że nie zgodzą się na to wspólnicy. Co mogę zrobić, aby do takiej kontroli doszło? W jaki sposób spółka może pokrzyżować moje plany?

Każdy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: sp. z o.o.) ma prawo do jej indywidualnej kontroli. Co więcej, ma prawo zgłoszenia sądowi rejestrowemu (tj. sądowi rejonowemu – sądowi gospodarczemu właściwemu ze względu na siedzibę sp. z o.o.) żądania wyznaczenia firmy audytorskiej w celu zbadania rachunkowości oraz działalności spółki. Przy czym komentowany wniosek musi pochodzić od udziałowca lub udziałowców reprezentujących minimum 1/10 kapitału zakładowego. Istotne jest, że opisane uprawnienie przysługuje wspólnikom także wówczas, gdy wyłączone jest prawo indywidualnej kontroli. Ponadto jest ono niezależne od tego, czy w spółce ustanowiono radę nadzorczą albo/i komisję rewizyjną czy też nie. Warto także dodać, że KRS nie może wyznaczyć firmy audytorskiej (biegłego rewidenta) z urzędu.

Rozpatrzenie wniosku

Postępowanie toczy się w trybie nieprocesowym, a od wniosku uiszcza się opłatę stałą w kwocie 300 zł [patrz wzór nr 1 – wniosek o wyznaczenie firmy audytorskiej – biegłego rewidenta]. Przed wydaniem postanowienia sąd rejestrowy wzywa zarząd spółki do złożenia stosownego oświadczenia [wzór nr 2 – oświadczenie zarządu]. Jeżeli będzie ono zawierało dostateczne wyjaśnienie, dlaczego nie wyznaczono firmy audytorskiej, taki podmiot (biegły rewident) nie zostanie wskazany. Żądanie udziałowca bądź udziałowców nie jest bowiem wiążące.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane