statystyki

Kiedy maszyny zastąpią mnie w pracy?

autor: Lucas van der Velde11.06.2018, 08:03; Aktualizacja: 11.06.2018, 10:14
robot

Komputery i roboty nie mogą natomiast wykonywać zadań wymagających umiejętności manualnych, które są naturalne dla większości ludzi, takich jak: ścielenie łóżka, koszenie trawy czy obcinanie włosów.źródło: ShutterStock

Przed przeczytaniem tego artykułu, spróbuj wpisać w swoją ulubioną wyszukiwarkę zwrot „nowości o robotach” i zobacz, co wyskoczy. Masa tekstów o tym, jak technologia zmienia rynek pracy. Oraz o tym, że pracują efektywniej, pozwalając zwiększyć produktywność firm. Nie wydaje się to miłą lekturą. Robot w sieci handlowej Ocado na podstawie zamówień online samodzielnie sortuje produkty i realizuje złożone zamówienia, a jego poszczególne części działają w znacznym stopniu niezależnie. Wraz ze wzrostem obecności robotów w codziennych wiadomościach naturalne staje się pytanie: kiedy robot zastąpi mnie w pracy?

By na nie odpowiedzieć, musimy prześledzić rozwój zatrudnienia na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. David Autor wraz ze współautorami z MIT podjęli wyzwanie opisania ewolucji popytu na pracę w USA od lat 80. Punktem wyjścia było spostrzeżenie, że maleje popyt na pracę w zawodach płacących stawki bliskie średniej: głównie wykwalifikowana produkcja i prace biurowe. Na pierwszy rzut oka zawody te różnią się od siebie, mają jednak coś wspólnego. Porównując księgowego i operatora koparki, możemy spostrzec, że duża część ich codziennych zadań jest rutynowa. Oznacza to, że poddaje się kodyfikacji, łatwo ją opisać listą instrukcji, które są wystarczająco precyzyjne, by zaprogramować ich wykonanie.

Polecenie: dojedź ze Szczecina do Krakowa – nie jest precyzyjne, bo po drodze trzeba wielu złożonych decyzji. Ale polecenie: przenieś część A z miejsca oznaczonego X w hali produkcyjnej i nakręć ją o 21 obrotów na część B w miejscu oznaczonym Z w hali produkcyjnej – jest już wyczerpującym opisem zadania.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane