statystyki

Roboty budowlane tylko z pisemnym kontraktem

autor: Michał Culepa23.05.2018, 20:00
W uzasadnieniu SN wskazał, że w takich warunkach faktycznych, jakie ustaliły sądy, nie można mówić o zawarciu umowy o roboty budowlane.

W uzasadnieniu SN wskazał, że w takich warunkach faktycznych, jakie ustaliły sądy, nie można mówić o zawarciu umowy o roboty budowlane.źródło: ShutterStock

Umowy o roboty budowlane nie można zawrzeć w sposób dorozumiany. Zrealizowanie części prac przez wykonawcę, z którego usług ostatecznie inwestor zrezygnował, to za mało – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła zapłaty ponad 14 mln zł. Kwoty tej zażądała spółka G. od firmy L. działającej w branży tekstylnej, z tytułu realizacji inwestycji – nowego zakładu produkcyjnego na południu Śląska. Strony – jak twierdziła G. – łączyła umowa o roboty budowlane, według której spółka ta miała być generalnym wykonawcą zakładu.

Część robót zostało rzeczywiście odebranych przez przedstawicieli firmy L., opłacono także pierwszą fakturę. Jednak do zapłaty dalszych należności nie doszło, gdyż – jak się później okazało w procesie – umowa nie została w ogóle zawarta na piśmie. Strony podczas wykonywania inwestycji miały prowadzić negocjacje w tej sprawie, ale do finalizacji kontraktu ostatecznie nie doszło. Prace były zresztą prowadzone za wiedzą i początkową zgodą prezesa firmy L., ale później doszło do konfliktu pomiędzy zarządem przedsiębiorstwa a przedstawicielem wykonawcy. Prace zostały więc przerwane, a firma L. odmówiła zapłaty.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane