statystyki

Rynek obligacji z czkawką po GetBacku

autor: Tomasz Jóźwik21.05.2018, 07:39; Aktualizacja: 21.05.2018, 07:59
Nawet biorąc pod uwagę przejściowy spadek zaufania do rynku, kłopotów ze znalezieniem nabywców na swoje obligacje nie mają emitenci, których kondycja finansowa nie budzi wątpliwości.

Nawet biorąc pod uwagę przejściowy spadek zaufania do rynku, kłopotów ze znalezieniem nabywców na swoje obligacje nie mają emitenci, których kondycja finansowa nie budzi wątpliwości.źródło: ShutterStock

Mimo największych w historii rynku problemów ze spłatą obligacji przez czołową firmę windykacyjną inwestorzy nie przestali kupować długu przedsiębiorstw.

Szybko rozwijający się w ostatnich latach rynek obligacji korporacyjnych nie ma ostatnio dobrej passy. Z czołówek gazet wciąż nie schodzi sprawa GetBacku, który na początku miesiąca złożył do sądu wniosek o przeprowadzenie przyspieszonego postępowania układowego. Czołowa spółka na krajowym rynku obrotu wierzytelnościami ma do wykupienia obligacje o wartości 2,3 mld zł. To ok. 3 proc. wszystkich papierów dłużnych krajowych przedsiębiorstw (bez obligacji banków). Szanse, że ponad 9 tys. indywidualnych inwestorów, którzy są posiadaczami obligacji GetBacku, odzyska zainwestowane pieniądze, z tygodnia na tydzień maleją. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, żeby tak duży emitent nie zwrócił inwestorom pieniędzy.

– Zaufanie inwestorów do rynku obligacji korporacyjnych spadło, ale jeśli w najbliższym czasie nie powtórzy się historia na podobną skalę, to w ciągu kilku kwartałów sytuacja wróci do normy – twierdzi Jarosław Sadowski, główny analityk oferującej produkty finansowe firmy Expander.

Spadek zaufania znalazł odbicie w saldzie wpłat i wypłat z funduszy specjalizujących się w lokowaniu środków w obligacje korporacyjne. W ostatnich latach regularnie przeważały wpłaty. W marcu i kwietniu trend się odwrócił. Z tej grupy funduszy odpłynęło ponad 400 mln zł.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • chytra strategia(2018-05-21 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw dać kasę..... a potem Klienta windykować. To już lepiej dobrze sprawdzać na początku ...niż strzyc 2 razy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane