statystyki

Aptekom nie wolno handlować lekami na Allegro

autor: Patryk Słowik09.05.2018, 07:52; Aktualizacja: 09.05.2018, 09:02
Sprawa zawisła przed sądem opierała się na sporze pomiędzy przedsiębiorcą a Głównym Inspektorem Farmaceutycznym co do interpretacji przepisów ustawy – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2211).

Sprawa zawisła przed sądem opierała się na sporze pomiędzy przedsiębiorcą a Głównym Inspektorem Farmaceutycznym co do interpretacji przepisów ustawy – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2211).źródło: ShutterStock

Udział pośrednika w postaci portalu aukcyjnego przy sprzedaży produktów leczniczych jest zakazany. Stwierdził tak NSA. Oznacza to, że apteki, które sprzedają leki za pośrednictwem m.in. Allegro, nie mogą tego robić. A to nadal częsta praktyka.

Sprawa zawisła przed sądem opierała się na sporze pomiędzy przedsiębiorcą a Głównym Inspektorem Farmaceutycznym co do interpretacji przepisów ustawy – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2211). Te, w zakresie sprzedaży wysyłkowej leków, są dość skomplikowane. Artykuł 68 ust. 3 ustawy dopuszcza prowadzenie przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza, z wyjątkiem leków, których wydawanie ograniczone jest wiekiem pacjenta. Prawo farmaceutyczne definiuje też pojęcie sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych. Jest to – zgodnie z art. 2 pkt 37aa ustawy – umowa sprzedaży produktów leczniczych zawierana z pacjentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystywaniu środków porozumiewania się na odległość, w szczególności drukowanego lub elektronicznego formularza zamówienia niezaadresowanego lub zaadresowanego, listu seryjnego w postaci drukowanej lub elektronicznej, reklamy prasowej z wydrukowanym formularzem zamówienia, reklamy w postaci elektronicznej, katalogu, telefonu, telefaksu, radia, telewizji, automatycznego urządzenia wywołującego, wizjofonu, wideotekstu, poczty elektronicznej lub innych środków komunikacji elektronicznej.

I tu powstaje wątpliwość: czy prawo farmaceutyczne zabrania sprzedawania leków za pośrednictwem portalu aukcyjnego, czy nie? Zdaniem wielu aptek jest to dopuszczalne. Artykuł 2 pkt 37aa ustawy co prawda mówi o umowie pomiędzy sprzedawcą (apteką) i kupującym, nie odnosząc się w ogóle do pośrednika, ale jednocześnie nie zabrania korzystania z tego typu usług. Nie są one wprawdzie wymienione w katalogu sposobów realizacji sprzedaży wysyłkowej, ale przecież w przepisie ustawodawca posłużył się określeniem „w szczególności”.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane