statystyki

Aptekom nie wolno handlować lekami na Allegro

autor: Patryk Słowik09.05.2018, 07:52; Aktualizacja: 09.05.2018, 09:02
Sprawa zawisła przed sądem opierała się na sporze pomiędzy przedsiębiorcą a Głównym Inspektorem Farmaceutycznym co do interpretacji przepisów ustawy – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2211).

Sprawa zawisła przed sądem opierała się na sporze pomiędzy przedsiębiorcą a Głównym Inspektorem Farmaceutycznym co do interpretacji przepisów ustawy – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2211).źródło: ShutterStock

Udział pośrednika w postaci portalu aukcyjnego przy sprzedaży produktów leczniczych jest zakazany. Stwierdził tak NSA. Oznacza to, że apteki, które sprzedają leki za pośrednictwem m.in. Allegro, nie mogą tego robić. A to nadal częsta praktyka.

Sprawa zawisła przed sądem opierała się na sporze pomiędzy przedsiębiorcą a Głównym Inspektorem Farmaceutycznym co do interpretacji przepisów ustawy – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2211). Te, w zakresie sprzedaży wysyłkowej leków, są dość skomplikowane. Artykuł 68 ust. 3 ustawy dopuszcza prowadzenie przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza, z wyjątkiem leków, których wydawanie ograniczone jest wiekiem pacjenta. Prawo farmaceutyczne definiuje też pojęcie sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych. Jest to – zgodnie z art. 2 pkt 37aa ustawy – umowa sprzedaży produktów leczniczych zawierana z pacjentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystywaniu środków porozumiewania się na odległość, w szczególności drukowanego lub elektronicznego formularza zamówienia niezaadresowanego lub zaadresowanego, listu seryjnego w postaci drukowanej lub elektronicznej, reklamy prasowej z wydrukowanym formularzem zamówienia, reklamy w postaci elektronicznej, katalogu, telefonu, telefaksu, radia, telewizji, automatycznego urządzenia wywołującego, wizjofonu, wideotekstu, poczty elektronicznej lub innych środków komunikacji elektronicznej.

I tu powstaje wątpliwość: czy prawo farmaceutyczne zabrania sprzedawania leków za pośrednictwem portalu aukcyjnego, czy nie? Zdaniem wielu aptek jest to dopuszczalne. Artykuł 2 pkt 37aa ustawy co prawda mówi o umowie pomiędzy sprzedawcą (apteką) i kupującym, nie odnosząc się w ogóle do pośrednika, ale jednocześnie nie zabrania korzystania z tego typu usług. Nie są one wprawdzie wymienione w katalogu sposobów realizacji sprzedaży wysyłkowej, ale przecież w przepisie ustawodawca posłużył się określeniem „w szczególności”.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane