statystyki

Nord Stream 2 ruszy, ale można go osłabić

autor: Tomasz Jóźwik09.05.2018, 08:07; Aktualizacja: 09.05.2018, 08:39
9,5 mld euro szacowany koszt budowy Nord Stream 2

9,5 mld euro szacowany koszt budowy Nord Stream 2źródło: ShutterStock

Wbrew pojawiającym się doniesieniom budowa kontrowersyjnego gazociągu jeszcze się nie rozpoczęła. Rosjanie mają pieniądze, ale brakuje im kompletu pozwoleń.

Według informacji przekazanej niemieckiej agencji DPA przez przedstawicieli Gazpromu w zeszłym tygodniu miały rozpocząć się prace budowlane w niemieckim Lubmin. W tym miejscu będzie się znajdował terminal odbioru rosyjskiego gazu, który popłynie ułożonym na dnie Bałtyku gazociągiem.

– To nieprawdziwa informacja. Nikt nie zdecydowałby się na rozpoczęcie budowy, nie mając kompletu pozwoleń – mówi Wojciech Konończuk, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Realizująca inwestycję spółką Nord Stream 2 AG musi uzyskać pozwolenia od wszystkich państw, przez których terytoria będzie przebiegać inwestycja. Na razie zgód takich udzieliły jedynie Niemcy i Finlandia. Wciąż decyzji nie podjęły Dania i Szwecja, choć miały zrobić to do końca kwietnia. Zgody nie udzieliła także Rosja, ale to formalność. Udało się już za to zgromadzić kapitał niezbędny do rozpoczęcia inwestycji. Szacowany na 9,5 mld euro projekt w połowie sfinansuje Gazprom, który jest jedynym udziałowcem spółki NS 2, i pięć zachodnioeuropejskich koncernów. Każdy z nich ma wyłożyć po 950 mln euro. Z opublikowanych raportów finansowych za 2017 r. wynika, że francuskie Engie, austriacki OMV, brytyjsko-holenderski Shell, oraz niemieckie Uniper i BASF udzieliły do końca minionego roku po ok. 300 mln euro pożyczek NS 2. Według Gazpromu na poczet inwestycji partnerzy przelali do końca kwietnia łącznie ok. 1,6 mld euro.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane