statystyki

Dyrektywa PSD2: Fintechom będzie łatwiej rozwijać samodzielne usługi

autor: Jakub Styczyński10.04.2018, 09:31; Aktualizacja: 10.04.2018, 10:30
fintech

Czy niektóre fintechy będą powstawać tylko po to, aby zostały zakupione przez duży bank?źródło: ShutterStock

Nowe regulacje ułatwią im dostęp do rachunków w bankach. Wzrosną jednak wymogi dotyczące zabezpieczeń i infrastruktury IT - mówi Tomasz Klecor prawnik i partner w Legal Geek Sp. z o.o.

Pod koniec marca Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw, która wdraża unijną dyrektywę PSD2 (obecnie trafiła do Senatu). Czy rzeczywiście usunie ona bariery w rozwoju fintechów w Polsce?

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych to duży krok do przodu dla polskiego sektora finansowego. Ze względu nie tylko na wdrożenie dyrektywy PSD2 i ułatwienie podmiotom trzecim dostępu do rachunku klientów za ich zgodą, lecz także wprowadzenie możliwości tworzenia małych instytucji płatniczych. Wymogi wobec nich złagodzono tak, by umożliwić małym podmiotom z branży fintech rozpoczęcie działalności regulowanej. Na pewno jednak nie znikną wszelkie bariery dla fintechów, a sama ustawa – wdrażając PSD2 – wymaga, z korzyścią dla użytkownika, zwiększenia poziomu bezpieczeństwa transakcji płatniczych. Wymogi dotyczące poziomu zabezpieczeń i wymogi stawiane infrastrukturze IT w krajowych instytucjach płatniczych będą niedługo trudne do osiągnięcia dla małych podmiotów. Pamiętajmy jednak, że akurat w tym obszarze wszelkie ustępstwa są niepożądane.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane