statystyki

Dyrektywa PSD2: Fintechom będzie łatwiej rozwijać samodzielne usługi

autor: Jakub Styczyński10.04.2018, 09:31; Aktualizacja: 10.04.2018, 10:30
fintech

Czy niektóre fintechy będą powstawać tylko po to, aby zostały zakupione przez duży bank?źródło: ShutterStock

Nowe regulacje ułatwią im dostęp do rachunków w bankach. Wzrosną jednak wymogi dotyczące zabezpieczeń i infrastruktury IT - mówi Tomasz Klecor prawnik i partner w Legal Geek Sp. z o.o.

Pod koniec marca Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw, która wdraża unijną dyrektywę PSD2 (obecnie trafiła do Senatu). Czy rzeczywiście usunie ona bariery w rozwoju fintechów w Polsce?

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych to duży krok do przodu dla polskiego sektora finansowego. Ze względu nie tylko na wdrożenie dyrektywy PSD2 i ułatwienie podmiotom trzecim dostępu do rachunku klientów za ich zgodą, lecz także wprowadzenie możliwości tworzenia małych instytucji płatniczych. Wymogi wobec nich złagodzono tak, by umożliwić małym podmiotom z branży fintech rozpoczęcie działalności regulowanej. Na pewno jednak nie znikną wszelkie bariery dla fintechów, a sama ustawa – wdrażając PSD2 – wymaga, z korzyścią dla użytkownika, zwiększenia poziomu bezpieczeństwa transakcji płatniczych. Wymogi dotyczące poziomu zabezpieczeń i wymogi stawiane infrastrukturze IT w krajowych instytucjach płatniczych będą niedługo trudne do osiągnięcia dla małych podmiotów. Pamiętajmy jednak, że akurat w tym obszarze wszelkie ustępstwa są niepożądane.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane