statystyki

Unia podzielona ochroną inwestycji

autor: Bartek Godusławski28.03.2018, 07:32; Aktualizacja: 28.03.2018, 08:27
Listy potwierdzające są ważne dla instytucji finansowych

Listy potwierdzające są ważne dla instytucji finansowychźródło: ShutterStock

Polska przyspieszyła proces wypowiadania umów o wzajemnej ochronie inwestycji z krajami Wspólnoty. Zdecydowanie łatwiej idzie nam z nowymi członkami niż ze starymi.

Pieniądze płyną do Polski i z Polski

Pieniądze płyną do Polski i z Polski

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W Sejmie na rozpatrzenie czeka długa lista projektów ustaw, które mają na celu wypowiedzenie umów BIT (Bilateral Investment Treaty). To przepisy, które zapewniały szczególną ochronę zagranicznych inwestorów w Polsce oraz rodzimych firm działających w innych krajach. Dają możliwość rozstrzygania sporów pomiędzy przedsiębiorstwami a państwami w międzynarodowych trybunałach. W UE takie porozumienia przechodzą właśnie do historii. Polska jest w grupie krajów, które najmocniej kibicują temu procesowi i chcą szybko wymazać BIT-y ze swoich przepisów.

Wypowiedzieliśmy już jednostronnie umowę o wzajemnej ochronie inwestycji z Portugalią. Na podpis prezydenta czeka projekt rozwiązujący – tym razem za porozumieniem stron – BIT z Danią. W kolejce są jeszcze 22 tego typu umowy z krajami UE. Rząd przyspieszył z ich wypowiadaniem po wyroku TSUE z 6 marca tego roku. Sędziowie orzekli wówczas, że BIT między Słowacją i Holandią narusza prawo wspólnotowe. Chodzi o klauzulę pozwalającą sądowi arbitrażowemu na rozstrzyganie sporów unijnego inwestora zagranicznego z państwem należącym do Unii. To dla Polski kolejny argument, po zaleceniach Komisji Europejskiej z 2015 r., aby z rozwiązywaniem umów o ochronie inwestycji nie zwlekać.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane