Kościński: Planujemy otworzyć misję gospodarczą w Izraelu [WYWIAD]

autor: Marcin Makowski27.03.2018, 07:45; Aktualizacja: 27.03.2018, 09:24
Co chwalą inwestorzy z Tel Awiwu w naszym kraju?

Co chwalą inwestorzy z Tel Awiwu w naszym kraju?źródło: ShutterStock

Największym problemem jest brak wiedzy, co realnie dzieje się dzisiaj w naszym kraju - mówi w wywiadzie dla DGP Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Jesteśmy na izraelskiej konferencji biznesowej w San Francisco Israel Dealmakers Summit. Wśród partnerów, obok międzynarodowych start-upów, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Często zamiast od interesów rozmowa zaczyna się tu od polityki?

Ani razu tak się nie zaczęła. W takich miejscach widać, że sfera emocjonalna i polityka to jedno, a biznes i pragmatyka to drugie. Rozmawiałem już z kilkudziesięcioma przedsiębiorcami i nikt nie pytał o ustawę o IPN, a prędzej czy później okazywało się, że większość z nich ma polskie korzenie. W środowisku start-upów i firm technologicznych zaczyna się jednak od tego, co można razem zrobić, a nie od tego, co dzieli.

Tylko czy rząd ten potencjał wykorzystuje?

Na pewno nie wykorzystujemy pełnego potencjału tych kontaktów. Jesteśmy na początku drogi i dużo pracy przed Polską. Przede wszystkim musimy lepiej pokazywać swoją konkurencyjność – w końcu jesteśmy największą gospodarką Europy Środkowej. Znajdujemy się w NATO i w Unii Europejskiej, mamy ok. 1,4 mln utalentowanych studentów, który często świetnie sprawdzają się w sektorze IT. To są nasze atuty, a jeżeli przekonamy Izrael do połączenia sił, np. w sektorze cyberbezpieczeństwa, w którym się specjalizują – korzyści będą obopólne.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2018-03-27 10:01) Zgłoś naruszenie 11

    A cóż ich tak ciągnie do tego Izraela.? TPSA zabrali Francuzi, Biedronka to Portugalia, Makro to Holendrzy. Banki są w większości Niemieckie. Kto tylko może zarabia na Polakach. Czyżby Izraelowi też się w Polsce coś należało.?

    Odpowiedz
  • siema(2018-03-27 23:07) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe, że rząd PISu umie się dogadać na płaszczyźnie gospodarczej z całym światem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane