statystyki

Kościński: Planujemy otworzyć misję gospodarczą w Izraelu [WYWIAD]

autor: Marcin Makowski27.03.2018, 07:45; Aktualizacja: 27.03.2018, 09:24
Co chwalą inwestorzy z Tel Awiwu w naszym kraju?

Co chwalą inwestorzy z Tel Awiwu w naszym kraju?źródło: ShutterStock

Największym problemem jest brak wiedzy, co realnie dzieje się dzisiaj w naszym kraju - mówi w wywiadzie dla DGP Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Jesteśmy na izraelskiej konferencji biznesowej w San Francisco Israel Dealmakers Summit. Wśród partnerów, obok międzynarodowych start-upów, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Często zamiast od interesów rozmowa zaczyna się tu od polityki?

Ani razu tak się nie zaczęła. W takich miejscach widać, że sfera emocjonalna i polityka to jedno, a biznes i pragmatyka to drugie. Rozmawiałem już z kilkudziesięcioma przedsiębiorcami i nikt nie pytał o ustawę o IPN, a prędzej czy później okazywało się, że większość z nich ma polskie korzenie. W środowisku start-upów i firm technologicznych zaczyna się jednak od tego, co można razem zrobić, a nie od tego, co dzieli.

Tylko czy rząd ten potencjał wykorzystuje?

Na pewno nie wykorzystujemy pełnego potencjału tych kontaktów. Jesteśmy na początku drogi i dużo pracy przed Polską. Przede wszystkim musimy lepiej pokazywać swoją konkurencyjność – w końcu jesteśmy największą gospodarką Europy Środkowej. Znajdujemy się w NATO i w Unii Europejskiej, mamy ok. 1,4 mln utalentowanych studentów, który często świetnie sprawdzają się w sektorze IT. To są nasze atuty, a jeżeli przekonamy Izrael do połączenia sił, np. w sektorze cyberbezpieczeństwa, w którym się specjalizują – korzyści będą obopólne.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2018-03-27 10:01) Zgłoś naruszenie 11

    A cóż ich tak ciągnie do tego Izraela.? TPSA zabrali Francuzi, Biedronka to Portugalia, Makro to Holendrzy. Banki są w większości Niemieckie. Kto tylko może zarabia na Polakach. Czyżby Izraelowi też się w Polsce coś należało.?

    Odpowiedz
  • siema(2018-03-27 23:07) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe, że rząd PISu umie się dogadać na płaszczyźnie gospodarczej z całym światem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane