statystyki

KNF planuje ułatwienia dla branży fintech

autor: Adam Pawluć19.03.2018, 07:02; Aktualizacja: 19.03.2018, 07:18
knf <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-1241473p1.html?cr=00&pl=edit-00">Mattz90</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>

Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski uważa, że współpraca jedynie z podmiotami europejskimi jest niewystarczająca.źródło: ShutterStock

Żeby zdobyć know-how, KNF podpisuje umowy o współpracy z krajami, które mają doświadczenie we wsparciu firm z pogranicza finansów i wysokich technologii.

Chodzi o umożliwienie rozwoju mniejszym firmom i uwolnienie ich czasowo od regulacji, które wiążą w pełni rozwinięte instytucje finansowe. W ramach tzw. sandboksu (piaskownicy) mogłyby uzyskać ograniczone, tymczasowe zezwolenie na prowadzenie działalności, która w normalnych warunkach podlega licencjonowaniu. Dzięki temu pojawi się możliwość przeprowadzenia swego rodzaju testów produktu. Przykładowe ograniczenia to czas trwania testu, liczba klientów bądź maksymalna kwota i liczba transakcji.

– Na całym świecie obserwujemy dynamiczny rozwój takich inicjatyw jak piaskownice regulacyjne. Większość nadzorców, którzy aspirują do odgrywania istotnej roli w obszarze innowacji finansowej, wprowadziło lub planuje wprowadzić takie rozwiązania – mówi Paweł Widawski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

W celu wdrożenia piaskownicy Komisja Nadzoru Finansowego podpisała umowy o współpracę z trzema odpowiednikami w krajach azjatyckich: z Singapurem, Tajwanem oraz Hongkongiem. Na każdym z tych rynków funkcjonują lub w niedalekiej przyszłości zaczną funkcjonować piaskownice regulacyjne. Tajwan przegłosował ustawę o jej uruchomieniu w grudniu. Projekt ruszy w czerwcu tego roku.

Jak przyznaje przewodniczący KNF Marek Chrzanowski, umowa z tym państwem była istotna ze względu na możliwość zbadania „świeżej” dokumentacji związanej z przygotowaniem przepisów.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane