statystyki

KNF planuje ułatwienia dla branży fintech

autor: Adam Pawluć19.03.2018, 07:02; Aktualizacja: 19.03.2018, 07:18
knf <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-1241473p1.html?cr=00&pl=edit-00">Mattz90</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>

Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski uważa, że współpraca jedynie z podmiotami europejskimi jest niewystarczająca.źródło: ShutterStock

Żeby zdobyć know-how, KNF podpisuje umowy o współpracy z krajami, które mają doświadczenie we wsparciu firm z pogranicza finansów i wysokich technologii.

Chodzi o umożliwienie rozwoju mniejszym firmom i uwolnienie ich czasowo od regulacji, które wiążą w pełni rozwinięte instytucje finansowe. W ramach tzw. sandboksu (piaskownicy) mogłyby uzyskać ograniczone, tymczasowe zezwolenie na prowadzenie działalności, która w normalnych warunkach podlega licencjonowaniu. Dzięki temu pojawi się możliwość przeprowadzenia swego rodzaju testów produktu. Przykładowe ograniczenia to czas trwania testu, liczba klientów bądź maksymalna kwota i liczba transakcji.

– Na całym świecie obserwujemy dynamiczny rozwój takich inicjatyw jak piaskownice regulacyjne. Większość nadzorców, którzy aspirują do odgrywania istotnej roli w obszarze innowacji finansowej, wprowadziło lub planuje wprowadzić takie rozwiązania – mówi Paweł Widawski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

W celu wdrożenia piaskownicy Komisja Nadzoru Finansowego podpisała umowy o współpracę z trzema odpowiednikami w krajach azjatyckich: z Singapurem, Tajwanem oraz Hongkongiem. Na każdym z tych rynków funkcjonują lub w niedalekiej przyszłości zaczną funkcjonować piaskownice regulacyjne. Tajwan przegłosował ustawę o jej uruchomieniu w grudniu. Projekt ruszy w czerwcu tego roku.

Jak przyznaje przewodniczący KNF Marek Chrzanowski, umowa z tym państwem była istotna ze względu na możliwość zbadania „świeżej” dokumentacji związanej z przygotowaniem przepisów.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane