statystyki

Własny biznes kusi coraz więcej osób

autor: Janusz K. Kowalski01.03.2018, 07:31; Aktualizacja: 01.03.2018, 08:11
Najlepszy wynik pod względem liczby nowo zarejestrowanych firm mieliśmy w 2013 r.

Najlepszy wynik pod względem liczby nowo zarejestrowanych firm mieliśmy w 2013 r.źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku liczba otwieranych firm była o ponad jedną czwartą większa niż zlikwidowanych.

Blisko 346 tys. nowych firm – spółek, spółdzielni i zakładów osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – zarejestrowano w ubiegłym roku. To o 12 tys. więcej niż w poprzednim – wynika z urzędowego rejestru podmiotów gospodarki REGON prowadzonego przez GUS. W tym czasie zlikwidowano 274 tys. przedsiębiorstw – o 15 tys. mniej niż w 2016 r.

– To wynika między innymi z dobrej koniunktury gospodarczej, która stwarza duże możliwości odniesienia sukcesu w biznesie. Polacy wyróżniają się przedsiębiorczością, więc wykorzystują tę sytuację – ocenia Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Najlepszy wynik pod względem liczby nowo zarejestrowanych firm mieliśmy w 2013 r. Wtedy jednak sytuacja była inna niż obecnie, byliśmy w dołku spowolnienia gospodarczego, a bezrobocie było aż dwukrotnie większe niż w 2017 r. Część osób decydowała się wówczas na własny biznes, bo nie miała innego wyjścia – nie mogła znaleźć zatrudnienia. Własna firma miała zapewnić choćby niewielki zarobek, zamiast często upokarzającej pracy w szarej strefie albo wyciągania ręki do opieki społecznej. W tamtym czasie wiele firm zachęcało lub wręcz przenosiło swoich pracowników na samozatrudnienie po to, by ograniczyć sobie koszty. Takie osoby często musiały założyć własną firmę, by nie stracić pracy i dochodów.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kubek(2018-03-01 11:37) Zgłoś naruszenie 21

    Od dwuch lat siedze w UK co daje mi jakies porownanie Ile ludzie z siebie daja aby zyc oraz jak pracuja. Gdyby w Polsce podatki, urzedy, czytelnosc prawa byly przyjazne dla ludzi chcacych pracowac to Polska po 10 latach stalaby sie jednym z najbogatrzych krajow UE. Zwlasza elastyczny podatek (wysoka kwota wolna od podatku) umozliwia mlodym i poczatkujacym poprostu pracowac dla siebie, moze nawet rozpoczac cos wielkiego. Wczesniej nierozumialem, teraz smieje sie jak mozna ciezko pracowac I w pewnych miesiacach p.o. oplaceniu ZUS itd nie miec na zycie- kpina, a wielkie polskie spolki I zamkniete srodawiska sie smieja. Brak slow ...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane