statystyki

Własny biznes kusi coraz więcej osób

autor: Janusz K. Kowalski01.03.2018, 07:31; Aktualizacja: 01.03.2018, 08:11
Najlepszy wynik pod względem liczby nowo zarejestrowanych firm mieliśmy w 2013 r.

Najlepszy wynik pod względem liczby nowo zarejestrowanych firm mieliśmy w 2013 r.źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku liczba otwieranych firm była o ponad jedną czwartą większa niż zlikwidowanych.

Blisko 346 tys. nowych firm – spółek, spółdzielni i zakładów osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – zarejestrowano w ubiegłym roku. To o 12 tys. więcej niż w poprzednim – wynika z urzędowego rejestru podmiotów gospodarki REGON prowadzonego przez GUS. W tym czasie zlikwidowano 274 tys. przedsiębiorstw – o 15 tys. mniej niż w 2016 r.

– To wynika między innymi z dobrej koniunktury gospodarczej, która stwarza duże możliwości odniesienia sukcesu w biznesie. Polacy wyróżniają się przedsiębiorczością, więc wykorzystują tę sytuację – ocenia Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Najlepszy wynik pod względem liczby nowo zarejestrowanych firm mieliśmy w 2013 r. Wtedy jednak sytuacja była inna niż obecnie, byliśmy w dołku spowolnienia gospodarczego, a bezrobocie było aż dwukrotnie większe niż w 2017 r. Część osób decydowała się wówczas na własny biznes, bo nie miała innego wyjścia – nie mogła znaleźć zatrudnienia. Własna firma miała zapewnić choćby niewielki zarobek, zamiast często upokarzającej pracy w szarej strefie albo wyciągania ręki do opieki społecznej. W tamtym czasie wiele firm zachęcało lub wręcz przenosiło swoich pracowników na samozatrudnienie po to, by ograniczyć sobie koszty. Takie osoby często musiały założyć własną firmę, by nie stracić pracy i dochodów.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kubek(2018-03-01 11:37) Zgłoś naruszenie 21

    Od dwuch lat siedze w UK co daje mi jakies porownanie Ile ludzie z siebie daja aby zyc oraz jak pracuja. Gdyby w Polsce podatki, urzedy, czytelnosc prawa byly przyjazne dla ludzi chcacych pracowac to Polska po 10 latach stalaby sie jednym z najbogatrzych krajow UE. Zwlasza elastyczny podatek (wysoka kwota wolna od podatku) umozliwia mlodym i poczatkujacym poprostu pracowac dla siebie, moze nawet rozpoczac cos wielkiego. Wczesniej nierozumialem, teraz smieje sie jak mozna ciezko pracowac I w pewnych miesiacach p.o. oplaceniu ZUS itd nie miec na zycie- kpina, a wielkie polskie spolki I zamkniete srodawiska sie smieja. Brak slow ...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane