Nie wszystkie foliówki są objęte opłatą recyklingową

autor: Agnieszka Pokojska21.02.2018, 07:17; Aktualizacja: 21.02.2018, 08:28
Torby na zakupy z materiału w 100 proc. pochodzenia naturalnego, bez zawartości polimerów syntetycznych, nie są uznawane za „torby na zakupy z tworzywa sztucznego”.

Torby na zakupy z materiału w 100 proc. pochodzenia naturalnego, bez zawartości polimerów syntetycznych, nie są uznawane za „torby na zakupy z tworzywa sztucznego”.źródło: ShutterStock

Siatki z polimerów naturalnych nie są „torbami na zakupy z tworzywa sztucznego” – wyjaśniło Ministerstwo Środowiska w odpowiedzi na pytanie DGP.

Informacja o tym, że zarówno torby papierowe, jak i te w pełni biodegradowalne, niezawierające dodatków z tworzyw sztucznych (czyli np. ze skrobi) nie podlegają obowiązującym od początku roku przepisom o opłacie recyklingowej (Dz.U. z 2017 r. poz. 2056) znalazła się na stronie internetowej resortu. Wzmianka ta wzbudziła wątpliwości jednego z przedsiębiorców, który napisał do naszej redakcji. Wyjaśnił, że materiały, z którego wykonane są siatki biodegradowalne (kompostowalne), też są polimerami, tyle że pochodzenia organicznego. Dlatego, jego zdaniem, foliówki ze skrobi należy zaliczyć do toreb plastikowych. – Zatem dopóki ustawodawca nie wyłączy z obowiązku pobierania opłaty recyklingowej toreb np. kompostowalnych i z materiału pochodzenia organicznego, to trzeba ją od nich naliczać – twierdził.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane