statystyki

Nie wszystkie foliówki są objęte opłatą recyklingową

autor: Agnieszka Pokojska21.02.2018, 07:17; Aktualizacja: 21.02.2018, 08:28
Torby na zakupy z materiału w 100 proc. pochodzenia naturalnego, bez zawartości polimerów syntetycznych, nie są uznawane za „torby na zakupy z tworzywa sztucznego”.

Torby na zakupy z materiału w 100 proc. pochodzenia naturalnego, bez zawartości polimerów syntetycznych, nie są uznawane za „torby na zakupy z tworzywa sztucznego”.źródło: ShutterStock

Siatki z polimerów naturalnych nie są „torbami na zakupy z tworzywa sztucznego” – wyjaśniło Ministerstwo Środowiska w odpowiedzi na pytanie DGP.

Informacja o tym, że zarówno torby papierowe, jak i te w pełni biodegradowalne, niezawierające dodatków z tworzyw sztucznych (czyli np. ze skrobi) nie podlegają obowiązującym od początku roku przepisom o opłacie recyklingowej (Dz.U. z 2017 r. poz. 2056) znalazła się na stronie internetowej resortu. Wzmianka ta wzbudziła wątpliwości jednego z przedsiębiorców, który napisał do naszej redakcji. Wyjaśnił, że materiały, z którego wykonane są siatki biodegradowalne (kompostowalne), też są polimerami, tyle że pochodzenia organicznego. Dlatego, jego zdaniem, foliówki ze skrobi należy zaliczyć do toreb plastikowych. – Zatem dopóki ustawodawca nie wyłączy z obowiązku pobierania opłaty recyklingowej toreb np. kompostowalnych i z materiału pochodzenia organicznego, to trzeba ją od nich naliczać – twierdził.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane