statystyki

Indeksy giełdowe nie nadążają za ekonomią

autor: Tomasz Jóźwik19.02.2018, 07:54; Aktualizacja: 19.02.2018, 09:01
Na kursach akcji mniejszych spółek zaciążył też brak krajowego kapitału zainteresowanego inwestowaniem na giełdzie.

Na kursach akcji mniejszych spółek zaciążył też brak krajowego kapitału zainteresowanego inwestowaniem na giełdzie.źródło: ShutterStock

PKB Polski rośnie najszybciej od lat, a w giełdowych kursach tego nie widać. Inwestorzy mają duże kłopoty z zarabianiem pieniędzy.

Teoretycznie wszystko wygląda pięknie – pod koniec stycznia, po ponad 10 latach oczekiwania, indeks WIG pobił rekord wszech czasów z 2007 r. Trzy tygodnie później Główny Urząd Statystyczny oszacował, że w ostatnim kwartale zeszłego roku tempo wzrostu PKB wyniosło 5,1 proc. i było najwyższe od czterech lat. Problem w tym, że kiedy główny warszawski indeks wspinał się na szczyty hossy, powody do zadowolenia miało relatywnie niewielu inwestorów. Notowania większości giełdowych spółek już od dłuższego czasu nie rosły lub wręcz spadały. Indeks sWIG80, obrazujący poziom notowań w grupie spółek o relatywnie niskiej kapitalizacji, spada od kwietnia zeszłego roku i na zamknięcie wczorajszej sesji miał wartość o 10 proc. niższą niż dziesięć miesięcy wcześniej.

– Relacje między PKB i giełdą są niejednoznaczne i z pewnością nie jest to nauka ścisła. Z moich obserwacji wynika, że rynek akcji kieruje się nie tyle bieżącymi danymi makro, szczególnie że są one często publikowane ze znacznym opóźnieniem, lecz raczej oczekiwaniami na kilka kwartałów naprzód – ocenia Tomasz Hońdo, starszy analityk Quercus TFI.

– Co do zasady korelacja między tempem wzrostu gospodarczego i zachowaniem kursów na giełdzie istnieje – mówi Michał Marczak, szef działu analiz w DM mBanku.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane