statystyki

Szewczak o walce z piramidami finansowymi: Co z tego, że damy urzędnikom ogrom nowych uprawnień, jeśli nie będą z nich korzystali?

autor: Patryk Słowik15.02.2018, 07:26; Aktualizacja: 15.02.2018, 08:30
Doświadczenie poprzednich lat nas nauczyło, że kluczowa jest umiejętność korzystania z uprawnień, które instytucje już mają - mówi Szewczak.

Doświadczenie poprzednich lat nas nauczyło, że kluczowa jest umiejętność korzystania z uprawnień, które instytucje już mają - mówi Szewczak.źródło: ShutterStock

Doświadczenie poprzednich lat nas nauczyło, że kluczowa jest umiejętność korzystania z uprawnień, które instytucje już mają. Co z tego, że damy urzędnikom ogrom nowych uprawnień, jeśli nie będą z nich korzystali?  - mówi poseł PiS Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych.

Komisja Nadzoru Finansowego i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwracają uwagę, że mają zbyt mało uprawnień do skutecznej walki z piramidami finansowymi. Zgadza się pan z tym, że trzeba je poszerzyć?

Moim zdaniem to zbędne. KNF – bo przede wszystkim w niej widzę instytucję, która powinna przeciwdziałać przekrętom – ma już teraz szeroki wachlarz instrumentów, które powinna stosować. Ponadto w urzędzie komisji pracuje około tysiąca osób, a średnie miesięczne wynagrodzenie oscyluje wokół 10 tys. zł. Mamy więc prawo oczekiwać, że w instytucji tej są zatrudnieni profesjonaliści. Jest zresztą lepiej, niż było jeszcze kilka lat temu. Ale mimo wszystko uważam, że mówienie o braku właściwych instrumentów jest przerzucaniem ciężaru odpowiedzialności na władzę ustawodawczą. W tym wypadku niesłusznym.

Tyle że teraz KNF, choćby uważała, że ktoś utworzył piramidę finansową i popełnił przestępstwo oszustwa z art. 286 kodeksu karnego, nawet nie może dokonać wpisu na listę ostrzeżeń publicznych.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane